tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Pomagają, integrują, edukują

 
Od wielu lat na początku grudnia odbywają się w Drzewicy miejsko-powiatowe obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Ich organizatorem jest koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków na czele z przewodniczącym Włodzimierzem Pomykałą.Prelekcja okulistki Ludmiły Popowskiej z Opoczna


- Uroczystości stanowią okazję do podsumowania całorocznej pracy i podziękowania osobom wspierającym naszą działalność a jednocześnie do integracji środowiska chorych na cukrzycę - mówi przewodniczący koła. - Niezwykle istotny jest również edukacyjny aspekt spotkań.
Tegoroczne obchody zorganizowano w sobotę, 5 grudnia jak zawsze w gościnnych progach szkoły podstawowej. Na zaproszenie drzewiczan odpowiedziała liczna grupa działaczy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z województw łódzkiego i mazowieckiego. Reprezentowane były koła funkcjonujące w Łodzi, Koluszkach, Skierniewicach, Rawie Maz., Piotrkowie Tryb., Tomaszowie Maz., Radomiu i Przysusze. Nie zabrakło opocznian, którzy znajdują się pod opieką drzewickiego koła liczącego obecnie około trzystu członków. W spotkaniu brali udział samorządowcy oraz zaprzyjaźnieni przedsiębiorcy. Swoich przedstawicieli miały dwie firmy farmaceutyczne - jedna oferująca insulinę, druga glukometry, która - co warto podkreślić - przekazała gratisowo po 200 takich urządzeń na potrzeby chorych z Drzewicy i Opoczna.
Uroczystości zainaugurowała msza w intencji diabetyków i ich rodzin koncelebrowana przez ks. prałata Stanisława Madeja i proboszcza parafii w Drzewicy ks. Adama Płuciennika. Nabożeństwo odprawiono w asyście młodzieżowej orkiestry dętej, harcerzy, gimnazjalistów oraz parafialnego chóru. Próbkę swoich możliwości dał także chór działający przy kole nr 2 PSD w Tomaszowie Maz., który wprowadził zebranych w klimat nadchodzących świąt. Życzenia przy opłatku odbywały się więc w serdecznej, bożonarodzeniowej atmosferze.
Po smacznym poczęstunku przy szwedzkim stole rozpoczęła się oficjalna część obchodów. Przewodniczący koła podsumował miniony rok działalności. Podkreślił, że oprócz sprawowania stałej opieki nad chorymi, niesienia pomocy w rozwiązywaniu ich trudnych problemów zdrowotnych i bytowych zarząd organizował wiele przedsięwzięć o charakterze integracyjnym i edukacyjnym.
Udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Diabetyków w Licheniu i Koninie, wyjazd do Świętej Lipki i Gietrzwałdu w Olsztyńskiem, dwa letnie turnusy w Tatrach dla ponad 120 osób, wycieczka do Częstochowy oraz kilka wyjazdów szkoleniowych - to wszystko udało się zrealizować w 2009 roku. Nic dziwnego, że po raz kolejny Włodzimierz Pomykała odebrał mnóstwo gratulacji i podziękowań. Sam zaś szczególnie podziękował doktor Marii Teresie Nowakowskiej, która pomaga diabetykom zrzeszonym w kole od momentu jego powstania, czyli bez mała od dwudziestu lat.
Jako że jednym z głównych celów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą jest zwiększenie świadomości dotyczącej przyczyn, objawów, sposobów leczenia choroby i jej powikłań, organizatorzy przygotowali część wykładową. Prelekcje wygłosiły specjalistka chorób oczu Ludmiła Popowska oraz diabetolog Henryka Jeżak. Potem wszyscy zostali zaproszeni na obiad.
Jak nas poinformował Włodzimierz Pomykała, przyszłoroczne obchody w Drzewicy będą miały najprawdopodobniej zasięg wojewódzki i zostaną połączone z uroczystościami jubileuszu koła.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 49 (648) z dnia 11 Grudnia 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »