tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Tomaszowskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. zatrudni ...
czytaj dalej »

Tomaszowskie Centrum Zdrowia Sp. z o.o. zatrudni ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Białaczów

 Poetyckie Wąglany

 
W niedzielę, 26 maja odbyło się podsumowanie 32. Wąglańskiego Maja Poezji. Tegoroczna edycja, mimo nowej nazwy, jest kontynuacją corocznych międzynarodowych mistrzostw Polski w poezjiMarzanna Danek?Hnelozub, laureatka I miejsca w kategorii poezji białejWąglany to stolica polskiej poezji ? powiedziała Marzanna Danek?Hnelozub, poetka pochodząca z Krakowa, a mieszkająca obecnie w Austrii, laureatka pierwszej nagrody konkursu w kategorii poezji białej. Trudno nie zgodzić się z jej opinią, bowiem już po raz 32 zorganizowano tu międzynarodowy konkurs poezji polskiej cieszący się wielką popularnością i prestiżem. W tym roku wzięło w nim udział 113 poetów z 11 krajów: 101 z Polski i dwunastu z Polonii. Organizatorzy ? Krystyna i Waldemar Jóźwikowie wraz z Towarzystwem Przyjaciół Wąglan otrzymali 600 wierszy. Wśród laureatów znalazło się dwoje poetów z opoczyńskiego.
Uczestników spotkania powitano po staropolsku ? chlebem i solą oraz wyśpiewanymi na ludową nutę życzeniami. Nim przystąpiono do prezentacji nagrodzonych utworów z okazji Dnia Matki obecnym na sali matkom wręczono kwiaty oraz upominki książkowe. Właśnie matce poświęcono również część odczytanych wierszy. Podsumowanie konkursu uświetnił występ wokalny Justyny Kowalczyk z Miedznej Drewnianej, towarzyszyła mu również wystawa rzeźb Dominika Jóźwika i Sławomira Galanta.
W tym roku organizatorzy zmienili nieco formułę konkursu. Dotychczas nadsyłane utwory oceniano w kategoriach "Szukamy talentów wsi", "Najdroższe gniazdo rodzinne" i "O złote gęsie pióro". W odrębnej kategorii rywalizowali ze sobą najmłodsi poeci, w wieku do 18 lat. W tegorocznej edycji poetów nie klasyfikowano ani ze względu na wiek, ani na miejsce zamieszkania, ani na dorobek literacki. Zgłaszane wiersze oceniano w dwóch nowych kategoriach ? poezja rymowana i poezja biała. Każdy uczestnik mógł jednocześnie wziąć udział w obu kategoriach.
Po raz pierwszy zabrakło w tym gronie dzieci i młodzieży. Najmłodszą uczestniczką konkursu była 20?letnia Wiktoria Adamczyk, a najstarszą 84?letnia Regina Adamowicz. Co ciekawe ? obie poetki znalazły się w gronie nagrodzonych.
W jury zasiedli tym razem organizatorzy konkursu, reprezentujący Towarzystwo Przyjaciół Wąglan: Krystyna i Waldemar Jóźwikowie, Iwona Piechna i Malwina Szczepańczyk. Wnikliwej analizie poddali oni 600 utworów. W obu kategoriach przyznali 16 nagród i wyróżnień.
W kategorii poezji białej pierwszą nagrodę otrzymała wspomniana już Marzanna Danek?Hnelozub z Lanzendorfu w Austrii. Drugą nagrodę przyznano Tadeuszowi Charmuszce z Suwałk, a trzecią Stanisławie Janowskiej z Paradyża. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Wiktoria Adamczyk z Radoszyc (świętokrzyskie), Piotr Fałczyński z Ołoboku (wielkopolskie), Ryszard Kilar ze Złotowa (wielkopolskie), Mariola Kruszewska z Mińska Mazowieckiego i Waleria Prochownik z Żywca.
W kategorii poezji rymowanej zwyciężyła Sabina Szymbor z Lublina, srebro zdobył Józef Cupak z Wary (podkarpackie), a brąz Lech Budny z Bostonu w USA. Wśród wyróżnionych znalazł się opocznianin, Jan Łukasik.
Laureaci konkursu otrzymali nagrody pieniężne, książkowe i rzeczowe o łącznej wartości ponan 6 tys. zł. Znalazły się wśród nich również dwa pióra ufundowane przez Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego.
We wszystkich dotychczasowych wąglańskich konkursach poezji wzięło udział 5909 uczestników z 36 krajów. Zgłosili oni w ponad 51 tys. wierszy. Wielu poetów debiutowało właśnie w Wąglanach. Konkurs od dziesięcioleci sprzyja promocji polskiej poezji.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 22 (829) z dnia 31 Maja 2013r.
W dziale Białaczów dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »