tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
SPRZEDAM (bez pośredników) nowy dom w Miedznej ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Poświętne

 Pielgrzymi w Poświętnem

 


W niedzielę, 25 września w sanktuarium św. Rodziny w Poświętnem?Studziannie odbyły się tradycyjne uroczystości związane z odpustem świętych archaniołów Michała, Gabriela i Rafała.
Rozpoczęła je msza a o 13 miała miejsce procesja wokół sanktuarium.
Jak co roku przyklasztorny plac tętnił życiem. Kramy wypełnione były po brzegi twórczością ludową i to właśnie one przyciągają każdego roku pod koniec września tak liczną rzeszę zainteresowanych. Można było zaopatrzyć się w wiklinowe i drewniane meble (podobno to największe w Polsce targi wyrobów wiklinowych), kute narzędzia oraz wiele innych sprzętów, które urozmaicają gospodarstwo domowe. Nie brakowało także regionalnego jadła. Chętni mogli skosztować wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym, tradycyjnych obwarzanków, lodów inowłodzkich oraz wielu innych rarytasów. Najmłodsi, którzy przybyli na tegoroczny odpust również wyjechali z Poświętnego?Studzianny z niecodziennymi wspomnieniami. Także i dla nich przygotowano moc wrażeń. Stragany przepełnione były zabawkami, słodyczami oraz wieloma innymi przysmakami. Udany odpust dopełniła słoneczna pogoda, która dopisywała do późnych godzin wieczornych.
Pielgrzymi i turyści przybyli w licznym składzie, a handel kwitł w najlepsze. Parkingi wypełnione były samochodami z najdalszych regionów kraju, co świadczy o tym, że odpust świętych archaniołów Michała, Gabriela i Rafała ma swoich zwolenników w całej Polsce. Warto podkreślić, że podobnie jak w roku ubiegłym, nie zanotowano żadnego incydentu i nie było potrzeby interwencji policji.
Archaniołowie Michał, Rafał i Gabriel obecnie są czczeni wspólnie. Do ostatniej reformy kalendarza kościelnego (z 14 lutego 1969 roku) istniały jednak trzy odrębne święta: św. Michała czczono 29 września, św. Gabriela ? 24 marca, a św. Rafała ? 24 października.
W tradycji chrześcijańskiej Michał to pierwszy i najważniejszy spośród aniołów obdarzony przez Boga szczególnym zaufaniem i kluczami do nieba. Hebrajskie imię Mikáel znaczy Któż jak Bóg. Według zwyczaju, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i do buntu namówił część aniołów, archanioł Michał miał wtedy wystąpić i z okrzykiem ?Któż jak Bóg? wypowiedzieć wojnę szatanom. Pisarze wczesnochrześcijańscy uważają go za anioła od szczególnie ważnych zleceń bożych. Jest czczony jako obrońca ludu bożego. W ikonografii św. Michał Archanioł przedstawiany jest w tunice i paliuszu, w szacie władcy, jako wojownik w zbroi. Skrzydła św. Michała są najczęściej białe, niekiedy pawie. Włosy upięte opaską lub diademem. Jego atrybutami są: globus, krzyż, laska, lanca, miecz, oszczep, puklerz, szatan w postaci smoka u nóg lub skrępowany, tarcza z napisem: Quis ut Deus ? Któż jak Bóg i waga.
Imię Gabriel znaczy tyle, co mąż Boży albo wojownik Boży. W tradycji chrześcijańskiej przynosi Dobrą Nowinę. Pius XII w 1951 roku ogłosił św. Gabriela patronem telegrafu, telefonu, radia i telewizji. Jest ponadto czczony jako patron dyplomatów, filatelistów, posłańców i pocztowców. W ikonografii św. Gabriel Archanioł występuje niekiedy jako młodzieniec, przeważnie uskrzydlony i z nimbem. Odziany w tunikę i paliusz, czasami nosi szaty liturgiczne. Na włosach ma przepaskę lub diadem. Jego skrzydła bywają z pawich piór. Szczególnie ulubioną sceną, w której jest przedstawiany w ciągu wieków, jest zwiastowanie. Niekiedy przekazuje Maryi jako herold boży zapieczętowany list lub zwój. Za atrybut służy mu berło, lilia, gałązka palmy lub oliwki.
Św. Rafał Archanioł ukazuje dobroć opatrzności. Pobożność ludowa widzi w nim prawzór Anioła Stróża. Jest czczony jako patron aptekarzy, chorych, lekarzy, emigrantów, pielgrzymów, podróżujących, uciekinierów, wędrowców, żeglarzy. W ikonografii św. Rafał Archanioł przedstawiany jest jako młodzieniec bez zarostu w typowym stroju anioła ? tunice i chlamidzie. Jego atrybutami są: krzyż, laska pielgrzyma, niekiedy ryba i naczynie. W ujęciu bizantyjskim ukazywany jest z berłem i globem.





Jak co roku wyroby z wikliny cieszyly się wielkim powodzeniem


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 39 (742) z dnia 30 Września 2011r.
W dziale Poświętne dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »