tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Olszowianki doKoła!

 
Koło Gospodyń Wiejskich w Olszowcu powstało w latach 60. Pierwszą przewodniczącą grupy została Genowefa Turoboś, która pełniła tę funkcję do 1974 roku. W latach 1975?1985 na czele koła stała Cecylia Turoboś. Po dekadzie przewodniczenia olszowiankom, pałeczkę przekazała Mariannie Dębowskiej. W 1990 roku przewodniczącą koła została Czesława Wiaderna, która podczas jedenastu lat zarządzania KGW otrzymała wiele odznaczeń, m.in. srebrny Krzyż Zasługi, "Order Serca Matkom Wsi" oraz odznakę "Zasłużony działacz kultury". Od 2011 roku do chwili obecnej na czele koła stoi Anna Sobczyk, również zasłużony działacz kultury

Wraz z nią w skład zarządu koła wchodzą zastępczyni Czesława Wiaderna oraz skarbniczka Bogusława Pawlik. Grupę tworzy piętnaście gospodyń oraz jedna honorowa członkini, Bronisława Kowalczyk. ? Wciąż prowadzimy jednak nowy nabór. Dbamy o to, by w przypadku, gdy starsze członkinie opuszczają nasze koło, ich miejsce zajmowały młodsze gospodynie oraz młodzież ? mówi przewodnicząca Anna Sobczyk.
KGW chętnie współpracuje z różnymi organizacjami i instytucjami. Najaktywniej z OSP, sołtysem Markiem Wijatą, Radą Sołecką, Środowiskowym Domem Samopomocy i UG w Sławnie.
W 1987 roku przy KGW powstał, z inicjatywy ówczesnego radnego Jana Dębowskiego, zespół "Olszowianka", który przyczynił się do dużych sukcesów koła. Brał udział w wielu rejonowych i wojewódzkich przeglądach KGW, a w 1988 roku zajął drugie miejsce w Rejonowym Przeglądzie Zespołów Kół Gospodyń Wiejskich w Opocznie, wówczas też gawędziarka Czesława Wiaderna swym wystąpieniem wywalczyła pierwsze miejsce. Rok później, grupa zdobyła wyróżnienie w Rejonowym Przeglądzie Dorobku Artystycznego KGW, a gawędziarka Maria Dębowska dorównała sukcesowi swojej poprzedniczki z ubiegłego roku. Kolejny warty uwagi sukces "Olszowianka" odniosła w 1995 roku, zdobywając trzecie miejsce podczas Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Pieśni i Tańca i KGW z okazji Dni Folkloru Opoczyńskiego. W 1997 roku grupa ponowiła sukces sprzed dwóch lat, plasując się również na trzeciej pozycji podczas tego samego przedsięwzięcia. Zespół jest także laureatem pierwszej nagrody w trzeciej edycji festiwalu folklorystycznego "Tradycje", który odbył się w 2003 roku.
"Olszowianka" może się poszczycić autorskimi utworami, do których teksty piszą członkinie zespołu. Do najbardziej płodnych w tym względzie twórczyń należą Czesława Wiaderna i Maria Dębowska, które są autorkami "Monologu o żyniacce", "Doroty wdowy", "Pijoka" i wielu innych skeczy.
Gospodynie z koła dostrzegają zarówno wiele podobieństw jak i różnic w funkcjonowaniu KGW dawniej i dziś. Na początku działalności, członkinie organizowały spotkania w domach olszowianek. Dziś stałym miejscem zebrań jest remiza OSP oraz dzięki życzliwości prezeski ŚDS Jolanty Kubiak, spotkania i próby często odbywają się także w murach domu.
W latach 60. gospodynie zajmowały się składaniem zamówień na kurczęta i ich rozprowadzaniem. Dziś nie jest to już zajęciem gospodyń, ale podobnie jak dawniej członkinie chętnie biorą udział w różnego rodzaju kursach i warsztatach. ? Wprawdzie nie są to zajęcia z nauki gotowania i pieczenia, w których uczestniczyły nasze babcie, ale gdy pojawia się możliwość nauki czegoś nowego, co przyda nam się w kultywowaniu regionalnych tradycji, to z radością bierzemy udział w takich lekcjach ? opowiada przewodnicząca.
Głównym powodem do dumy olszowianek jest fakt, że koło nigdy nie zawiesiło swojej działalności. Grupa przechodziła kryzys po 1975 roku, jednak szybko poradziła sobie ze słabnącą działalnością i wspólnymi siłami nie doprowadziła do jej zawieszenia.
Gospodynie spotykają się w zależności od potrzeb. Jeśli w najbliższym czasie planują wziąć udział w występach, to nie mają czasu na odpoczynek i bardzo często organizują próby. W przeciwnym razie mogą sobie pozwolić na odrobinę luzu.
Członkinie, zarówno koła jak i zespołu, starają się aktywnie uczestniczyć w różnego rodzaju przedsięwzięciach, które odbywają się na terenie miejscowości i całej gminy. Panie biorą udział m.in. w tłustym czwartku, Festiwalu Pieśni Maryjnych, wieczorze sobótkowym, dożynkach gminnych oraz przeglądzie stołów wigilijnych. Od niedawna olszowianki współpracują także z ŚDS i wzbogacają występy podopiecznych swoimi popisami oraz integrują się z nimi we wspólnym śpiewie kolęd.




1987 rok ? zespół folklorystyczny "Olszowianka" w SP w Olszowcu



Olszowianki podczas dożynek w Kunicach


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 27 (834) z dnia 5 Lipca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »