tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Odblaski ratują życie

 

Dwa miesiące temu weszły w życie nowe zapisy ustawy Prawo o ruchu drogowym nakazujące pieszym noszenie elementów odblaskowych. Do ich używania zobligowani są wszyscy piesi poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym. W rzeczywistości piesi wciąż rzadko ich używają. A przecież odblaski naprawdę mogą uratować życie.
Widoczne odblaski muszą mieć osoby poruszające się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Nie trzeba ich nosić poruszając się drogą przeznaczoną wyłącznie dla pieszych, chodnikiem lub w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem. W pozostałych przypadkach za brak odblasku grozi mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Jednak nie strach przed mandatem, a troska o własne zdrowie i życie powinna być głównym argumentem przemawiającym za posiadaniem elementów odblaskowych.
Piesi nie zawsze zdają sobie z tego sprawę, ale potwierdzą to zapewne wszyscy kierowcy ? po zmroku piesi są praktycznie niewidoczni. Często kierujący zauważają ich dopiero z odległości zaledwie kilkunastu metrów, kiedy jest już za późno na bezpieczną reakcję. Bywa, że pojawiają się nagle przed maską samochodu, kiedy na uniknięcie potrącenia jest już za późno. Zagrożenie jest największe właśnie poza terenem zabudowanym, gdzie kierowcy po pierwsze nie spodziewają się pieszych, a po drugie jadą znacznie szybciej niż w terenie zabudowanym. Wyjątkowo niebezpiecznie jest np. w sytuacji, kiedy dwa auta muszą się wyminąć. Zjeżdżają wówczas maksymalnie do prawej krawędzi jezdni się, a dodatkowo są oślepiani przez światła samochodu jadącego z przeciwka. Pieszy jest wówczas całkowicie niewidoczny. A jeśli ma na sobie elementy odblaskowe, kierowca ma szanse zauważyć go nawet z odległości 150 m.
O odblaskach powinniśmy pamiętać zwłaszcza jesienią i zimą. Dzień jest znacznie krótszy, zmrok zapada już po południu, kiedy wiele osób wraca jeszcze z pracy czy ze szkoły, robi zakupy itp. Choć teraz warunki pogodowe są naprawdę sprzyjające, w końcu pojawią się mgły i słoty, które także ujemnie wpłyną na widoczność na drodze ? nawet w terenie zabudowanym, z reguły oświetlonym. W takich warunkach odblaski dobrze spełniają swoją rolę, bowiem odbijające się w nich światła samochodu pozwalają z daleka dostrzec pieszego. Dzięki nim naprawdę można uniknąć zagrożenia. Zadbajmy, aby mieli je przy sobie nasi rodzice i dziadkowie, koniecznie przywieśmy je także do kurtki lub plecaka najmłodszych. Również młodzi znajdą dla siebie atrakcyjne elementy odblaskowe ? mogą to być kolorowe opaski, zabawne zawieszki, różne ozdoby, a nawet sznurówki. Naprawdę warto zadbać o to, aby być widocznym na drodze.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 45 (904) z dnia 7 Listopada 2014r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »