tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Paradyż

  Obrady w Paradyżu

 
Podział gminy na okręgi wyborcze oraz stałe obwody głosowania to główne decyzje, jakie zapadły w środę, 26 września podczas obrad XIX sesji Rady Gminy Paradyż





Poza radą i pracownikami Urzędu Gminy wzięli w nich udział zaproszeni goście oraz sołtysi. Wszystkich powitał przewodniczący rady, Andrzej Markiewicz, który po stwierdzeniu kworum przystąpił do realizacji nieco rozszerzonego, w stosunku do pierwotnego planu, porządku obrad (wprowadzono do niego jeszcze jedną uchwałę). Radni przyjęli protokół z poprzedniej sesji i wysłuchali informacji wójta o działaniach podjętych w okresie pomiędzy sesjami. Wójt podał w jej ramach dane o rozstrzygniętych i trwających przetargach, poinformował o zatwierdzeniu dofinansowania z NFOŚiGW na budowę przyłączy kanalizacyjnych (między siecią a budynkami) i oznajmił, że rozpoczęły się prace związane z projektem budżetu gminy na przyszły rok. Radny Michalski dopytywał o losy złożonej przez niego na poprzedniej sesji interpelacji. Chodziło o niedostateczne oznaczenie przejścia dla pieszych na ul. Piotrkowskiej, w rejonie skrzyżowania drogi krajowej nr 74 z drogą powiatową oraz o dobudowę chodnika w ul. Przedborskiej (w drodze powiatowej). Wójt odczytał treść pisma skierowanego do łódzkiego oddziału GDDKiA, w którym apelowano o zamontowanie sygnalizacji świetlnej bądź rozważenie budowa ronda na tym skrzyżowaniu. Odczytał także pismo, które w najbliższych dniach ma zostać przesłane do Zarządu Dróg Powiatowych.
Jednym z punktów środowej sesji było spotkanie z powiatowym lekarzem wenerynarii, Włodzimierzem Skorupskim oraz z kierownikiem Powiatowego Biura ARiMR, Andrzejem Ignerowiczem. Jego celem było przedstawienie nowości związanych z hodowlą zwierząt oraz z pozyskiwaniem dopłat unijnych dla rolników. Włodzimierz Skorupski mówił o zwalczaniu chorób zakaźnych wśród zwierząt, o wciąż obowiązkowych świadectwach zdrowia świń (zniesiono je tylko w przypadku zwierząt kierowanych bezpośrednio do ubojni), o konieczności rejestracji i badania mięsa oraz o uwolnieniu powiatu od choroby Aujeszkiego. Z kolei Andrzej Ignerowicz informował o odejściu od wysyłania rolnikom za pośrednictwem poczty decyzji dotyczących przyznania dopłat, w które w pełni zaspokajają roszczenia wnioskodawców. Ze względu na oszczędności na przesyłkach (rzędu nawet 200 tys. zł) decyzje te będą dostępne w siedzibie Agencji (gdyby były potrzebne, np. jako zabezpieczenie kredytu). Wysyłane będą tylko te dotyczące zwrotu nadmiernie wypłaconej dopłaty, potrąceń czy innych nieprawidłowości. Mówił o konieczności zwracania nienależnie lub nadmiernie pobranych dopłat, w przeciwnym razie uruchamiana będzie procedura windykacyjna. Nadmienił, że od połowy października rozpocznie się wypłata płatności ONW oraz, że w tym samym terminie wznowione zostanie przyjmowanie wniosków o dotacje do rekultywacji gruntów leśnych i gruntów przeznaczonych do zalesienia po klęskach żywiołowych. Poza tym uspokajał, że do 2013 roku włącznie nie będzie większych zmian w płatnościach. Obaj panowie odpowiadali także na pytania radnych i sołtysów. Dotyczyły one m.in. możliwości usprawnienia obsługi weterynaryjnej. Rolnicy mają trudności z uzyskaniem pomocy w godzinach popołudniowych oraz w weekendy. Włodzimierz Skorupski ma się zająć sprawą.
W trakcie obrad radni przyjęli podział gminy na jednomandatowe okręgi wyborcze. Projekt tego podziału omawiano wcześniej we wszystkich komisjach, i w trakcie sesji radni nie mieli już do niego żadnych uwag. Jedynie radny Michalski pytał, czemu w danym okręgu podaje się liczbę mieszkańców, a nie liczbę wyborców. W odpowiedzi usłyszał, że taki zapis wynika z ustawy. Uchwałę w sprawie podziału gminy na okręgi przyjęto 14 głosami za, przy jednym głosie wstrzymującym. Zakłada ona ustalenie 15 okręgów: nr 1 obejmującego Honoratów i część Wójcina (od nr 47 do końca), nr 2 ? część Wójcina (od nr 1 do nr 46), Wójcin A i część Wójcina B (od nr 31 do nr 35), nr 3 ? obejmującgo Bogusławy, Mariampol i część Wójcina B (od nr 1 do nr 30 i od nr 36 do końca), nr 4 ? w skład którego weszły Irenów, Krasik i Podgaj, nr 5 ? część Paradyża (ulice: Konecka, Lipowa, Piotrkowska, Topolowa i Przedborska do nr 16), nr 6 ? część Paradyża (ulice Kwiatowa, Łąkowa, Nowa, Polna, Przedborska od nr 17 do końca oraz Spacerowa i Szkolna), nr 7 ? Wielka Wola i ul. Opoczyńska w Paradyżu, nr 8 ? Joaniów i część Przyłęku (do nr 50 i ul. Słoneczną), nr 9 ? pozostałą część Przyłęku (od nr 51 do końca), nr 10 ? Feliksów i Kazimierzów, nr 11 ? Alfonsów i Popławy Kolonię, nr 12 ? Daleszewice, nr 13 ? Adamów, Solec, Stanisławów i Sylwerynów, nr 14 ? Stawowice i Stawowice Kolonię oraz okręg nr 15 ? Dorobną Wolę, Grzymałów i Stawowiczki. Jak zauważył wójt, taki podział gminy na okręgi spowoduje, że w większości przypadków każdy nowy okręg reprezentuje tylko jeden obecny radny. Tylko w przypadku okręgu nr 1 w najbliższych wyborach mogą się zmierzyć obecny radny z Honoratowa oraz przewodniczący rady.
Zaraz po uchwaleniu podziału gminy na okręgi radni przystąpili do głosowania nad podziałem gminy na stałe obwody głosowania. Założenia tej uchwały również omówiono wcześniej, radni nie mieli żadnych pytań i przyjęli uchwałę 14 głosami za, przy jednym wstrzymującym. Zgodnie z jej zapisami teren gminy Paradyż podzielono na cztery obwody do głosowania, które obejmują swoim zasięgiem po kilka okręgów wyborczych. Dwie z czterech obwodowych komisji wyborczych będą miały swoją siedzibę w jednym budynku. I tak. Obwód nr 1 obejmuje okręgi nr 1, 2, 3 i 4, a siedziba obwodowej komisji wyborczej mieścić się będzie w Szkole Podstawowej w Wójcinie. Obwód nr 2 stanowią okręgi nr 5, 6, 7, 8 i 9, a wyborcy w tym okręgu zagłosują w budynku Zespołu Szkół Samorządowych w Paradyżu. W tym samym miejscu będzie się mieścić siedziba obwodowej komisji wyborczej obwodu nr 3, który obejmuje swoim zasięgiem okręgi nr 10, 11, 12 i 13. Z kolei w obwodzie nr 4, który zawiera w swoich granicach okręgi nr 14 i 15, wyborcy pójdą zagłosować do świetlicy wiejskiej w Stawowicach. Jak mówił wójt, z uwagi na niewystarczającą liczbę mieszkańców nie udało się przekonać komisarza wyborczego do propozycji ustanowienia siedziby obwodowej komisji wyborczej w Szkole Podstawowej w Przyłęku. Mieszkańcy tej miejscowości będą musieli dojechać na wybory do Paradyża.
O ile radni nie komentowali podziałów, jeden z sołtysów zwrócił uwagę na fakt, że Dorobna Wola przylega do Stawowic, tymczasem w ramach jednego okręgu przyłączono ją do Stawowiczek i Grzymałowa. Wójt wyjaśniał, że rozważano przyłączenie Dorobnej Woli do Stawowic, ale takie rozwiązanie było niemożliwe ze względu na ustawowe wymogi dotyczące liczby mieszkańców w poszczególnych okręgach.
Pozostałe z przyjętych uchwał dotyczyły zmian w budżecie (zwiększono środki na budowę drogi w Przyłęku stanowiącej dojazd do zmodernizowanej świetlicy ? z 13 do 18 tys. zł) i w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy, zmian w programie współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi oraz zmian w wieloletnim programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy. Wszystkie były omawiane na posiedzeniach komisji stałych, dlatego nie wymagały dodatkowych wyjaśnień. Przyjęto je jednogłośnie.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 40 (795) z dnia 5 Października 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »