tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Poświętne

 Obiekt sportowy imienia kaprala Tomasza Jury

 
Rada Gminy Poświętne po trzech latach jednogłośnie podjęła uchwałę o nadaniu imienia kpr. Tomasza Jury kompleksowi sportowemu, który uroczyście otwarto w niedzielę, 22 sierpnia. Po raz pierwszy imię żołnierza poległego na misji nadano obiektowi znajdującemu się poza jednostką

W niedzielę, 22 sierpnia mszą w bazylice św. Rodziny rozpoczęły się uroczystości związane z otwarciem i nadaniem imienia poległego w Iraku kaprala Tomasza Jury. Ponad trzy lata temu, działając w składzie patrolu Polskiej Grupy Manewrowej, zginął żołnierską śmiercią w wyniku wybuchu miny–pułapki. Był żołnierzem 7 batalionu 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Maz. Za dzielność w walce z międzynarodowym terroryzmem został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego oraz mianowany przez ministra obrony narodowej do stopnia kaprala.
Zarówno podczas mszy, jak i na uroczystościach przy nowo otwartym stadionie wystąpiła orkiestra dęta „Bazylikon”, w której Tomek grał od najmłodszych lat, aż do wyjazdu na misję w 2007 r. Główna ceremonia odbyła się na nowym obiekcie sportowym w Studziannie. Wszystko z pełnym ceremoniałem wojskowym i udziałem wojskowej orkiestry. Na kamieniu, który już w minionym roku umieścili mieszkańcy Studzianny, przytwierdzone zostały dwie tablice pamiątkowe. Pierwsza od władz gminy i społeczności lokalnej, druga od jednostki wojskowej, w której służył kpr. Jura. Inicjatywa nadania imienia kompleksowi rekreacyjno–sportowemu powstała tuż po tragicznej śmierci kawalerzysty, a jej inicjatorami byli szkolni koledzy Tomasza Jury. Podczas niedzielnych uroczystości nikt z lokalnych oficjeli o tym fakcie już nie pamiętał, ale chyba najważniejsze, że pamięć o nim przetrwa wśród lokalnej społeczności. W ceremonii odsłonięcia pamiątkowych tablic oraz nadania gminnemu ośrodkowi sportu imienia kaprala Tomasza Jury udział wzięli rodzice żołnierza Maria i Tadeusz Jurowie, władze gminne oraz dowódca 7 batalionu kawalerii powietrznej, podpułkownik Maciej Mazurkiewicz. Poświęcenia tablic dokonali kapelan 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, ksiądz podpułkownik Wiesław Okoń oraz ksiądz Jerzy Cedrowski – superior kongregacji i proboszcz parafii w Studziannie.
Przecięta została wstęga przed drzwiami budynku, gdzie mieści się świetlica wiejska oraz zaplecze dla sportowców. Nad drzwiami zawisł zielony szyld z nazwą obiektu sportowego. Po oficjalnych uroczystościach rozpoczął się festyn. Było wiele atrakcji, głównie związanych z występami zespołów muzycznych. Zagrał zespół „Czasza”, orkiestra „Bazylikon” pod batutą Bogusława Małachowskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się występy KGW, w tym udany debiut pań z Poświętnego. Była około godzinna gala piosenki cygańskiej i biesiadnej, a za główną sceną walki kickboxingu na specjalnie ustawionym ringu (szkoda jedynie, że w tym samym czasie co koncert grupy Czardasz Trio z Łodzi). Wieczorem przygrywał zespół muzyczny a okoliczni mieszkańcy mogli degustować regionalne przysmaki przygotowane na stoiskach reprezentowanych przez sołectwo wsi Studzianna oraz koło gospodyń z Poświętnego i Dęby Opoczyńskiej.
Kompleks sportowy znajduje się w rodzinnej miejscowości Tomasza Jury, kilkaset metrów od domu, w którym się wychował. Składa się z pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej, koszykowej, siatkowej i tenisa, do tego trybuny, ścieżki spacerowe i świetlica wiejska wraz zapleczem dla sportowców.


franc   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 34 (685) z dnia 27 Sierpnia 2010r.
W dziale Poświętne dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »