tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Sport

 Marek Galiński nie żyje

 
Wybitny sportowiec i trener kolarstwa górskiego zginął w wypadku samochodowym

Środowisko kolarskie w Opocznie i całym kraju pogrążone jest w żałobie, choć jeszcze chyba nikt nie może uwierzyć w to, co się stało. Legenda naszego kolarstwa MTB, czterokrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich, Marek Galiński nie żyje.
Ta tragiczna wiadomości nadeszła w poniedziałkowy poranek, 17 marca. Pierwszą informację otrzymałem około godz. 7.30 od kuzynki Marka, mieszkającej w Mroczkowie a pracującej w Opocznie.
Nie chciałem uwierzyć w to, co powiedziała. Szybko uruchomiłem telefon do bliskich znajomych Marka. Wiedzieli o wypadku, ale liczyli, że to nie Marek był kierowcą forda modeo, który w Brzegach koło Jędrzejowa na drodze krajowej nr 7 wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Po niespełna godzinie nadeszła najbardziej tragiczna wiadomość ? to Marek był kierowcą forda. Zmarł w szpitalu w Kielcach.
Marek Galiński wracał do domu ze zgrupowania na Cyprze, gdzie przebywał na obozie sportowym z kadrą narodową Rosji, której był trenerem. Późnym wieczorem w niedzielę wylądował na lotnisku w Krakowie i samochodem wyruszył do Mroczkowa Gościnnego, gdzie mieszkał. Po długiej przerwie jechał na kilka dni urlopu do rodziny.
Informacja o tragedii szybko ukazała się na portalach społecznościowych. Śmiercią kolarza wstrząśnięci są koledzy i koleżanki, którzy współpracowali z Markiem Galińskim.
Cały czas nie wierzę. Tacy ludzie jak on powinni mieć parasol ochronny dookoła siebie. Jedna z najwspanialszych osób, jakie poznałam w swoim życiu. Genialny, niesamowicie pracowity i energiczny trener, ale przede wszystkim bardzo dobry człowiek i wspaniały przyjaciel. To nie może być prawda ? napisała na swoim profilu na Facebooku Maja Włoszczowska.
Marek Galiński był dziewięciokrotnym mistrzem Polski w wyścigach MTB cross country (2000, 2004?2011) i czterokrotnym mistrzem Polski w maratonie MTB (2006?2007, 2009?2010), dziesięciokrotnie wygrywał klasyfikację generalną Grand Prix MTB, był czterokrotnym uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich (Atlanta, Sydney, Ateny, Pekin).
Kolarstwo uprawiał od 16 roku życia 1989 rok). Swoją karierę zaczynał w 1989 roku w LKS Opocznianka Opoczno (jego pierwszym trenerem był Tadeusz Krześlak). Później uczył się w szkole w Tomaszowie Mazowieckim i startował w barwach KS Start Tomaszów Mazowiecki. W 1994 roku wrócił do Opoczna i kontynuował starty LKS Optex?Opocznianka Opoczno.
W dalszej części kariery reprezentował grupy zawodowe MTB: Lotto PZU (2001), CCC Polsat (2002?2004), PSB Atlas Orbea (2005), Wilier Atala Optex (2006), CCC Polsat (2007). Ostatnio (2008?2011) ścigał się w zawodowym teamie MTB JBG?2 Professional MTB Team.
Na Igrzyska Olimpijskie w Londynie pojechał już jako trener reprezentacji Polski kobiet. W 2013 roku otrzymał propozycję pracy z kadrą narodową kolarzy górskich Rosji, z którą był na zgrupowaniu przygotowawczym do sezonu kolarskiego 2014 r.
Popularny "Diabeł" miał niespełna 40 lat. Zostawił żonę i dwie córki.


Zbigniew Gierczak   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 12 (871) z dnia 21 Marca 2014r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »