tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Mam psa i obowiązki

 
Przytulisko dla zwierząt w Drzewicy apeluje

Jak dużym problemem są beztrosko biegające psy na terenie miasta i gminy Drzewica wie każdy, kto choć raz wybrał się na spacer. Małe, duże, suczki, pieski, ładne i te mniej urodziwe przemieszczają się pojedynczo lub całymi sforami siejąc nieraz popłoch wśród mieszkańców.
Społeczność Drzewicy zarzuca ?nicnierobienie? w sprawie walki z porzuconymi psami. Zgłoszeń o bezdomnych zwierzakach jest bardzo dużo, ale prawda jest taka, że wiele psiaków ma swojego właściciela. Większość to psy puszczane ?na spacer? bez kontroli ze strony opiekunów, a przecież posiadacz psa zobowiązany jest do sprawowania nad nim odpowiedniego nadzoru. Niezachowanie należytej pieczy może rodzić konsekwencje natury cywilnej.
Ważnym obowiązkiem, jaki spoczywa na właścicielu, jest takie dopilnowanie zwierzęcia, aby było jak najmniej uciążliwe dla otoczenia. Wychodząc na spacer z psem, musimy być wyposażeni w smycz i ? w zależności od rasy psa ? również w kaganiec (większość przepisów wskazuje, że to smycz jest elementem obowiązkowym, kaganiec przeznaczony jest przede wszystkim dla ras agresywnych).
Za brak należytej kontroli nad pupilem kodeks wykroczeń przewiduje karę grzywny do 250 zł albo karę nagany. Ten brak należytej kontroli to nic innego jak wypuszczanie psa z posesji czy mieszkania w bloku ?żeby sobie pobiegał?. Nagminne jest tarasowanie wejść do sklepów, urzędów czy kościoła przez leżące, czekające na swoich właścicieli psy. Zapewnianie, że piesek nie gryzie, jest łagodny, nie jest mu potrzebna smycz, to bzdura wypowiadana przez ludzi nieodpowiedzialnych i nie znających specyfiki zwierząt.
Pies może być spuszczony ze smyczy jedynie w miejscach, gdzie wokół znajduje się bardzo mało ludzi. a właściciel jest w stanie cały czas kontrolować jego zachowanie.
Warto wiedzieć, że nie tylko opiekun ponosi odpowiedzialność za agresywne zachowanie psa. Ktoś, kto drażni lub płoszy zwierzę, doprowadzając do tego, że staje się ono niebezpieczne, naraża się na karę grzywny do 1000 zł lub karę nagany.
Sprzątanie odchodów swojego czworonożnego przyjaciela zabezpieczy przed mandatem, który może wynieść od 20 do 500 zł. Mamy pięknie zagospodarowane punkty zieleni. Czy nie przyjemniej byłoby, gdyby były czyste? Czy osiedlowe spacerniaki i (o zgrozo!) place zabaw dla małych dzieci muszą być traktowane, przez niedopilnowane pieski, jak kuwety?
Pewne jest, że jeśli zostaną pozamykane furtki posesji, na spacerze weźmiemy swoje psy na smycze, to okaże się, że tych prawdziwie bezdomnych nie jest aż tak dużo.
Nam będzie łatwiej rozwiązywać problem porzuconych zwierząt, a mieszkańcy poczują się bezpieczniej.

Wolontariusze Przytuliska dla zwierząt w Drzewicy


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 23 (882) z dnia 6 Czerwca 2014r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »