tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Lęk pierwszej pracy

 
Zdaniem psychologa

Wielu nowych pracowników przeżywa lęk z powodu pierwszego dnia pracy. Jak poradzić sobie z tym lękiem?
Obawa, napięcie i stres to typowe zjawiska u nowych pracowników. Są one tym silniejsze, im gorsze były doświadczenia zawodowe w poprzedniej pracy i im większa niepewność utrzymania się na nowym stanowisku. Ważne jest też, z jakiego powodu nastąpiło przejście do nowej pracy: czy jest to degradacja, czy nobilitacja oraz czy posiada się odpowiednie umiejętności, aby pracę wykonywać.

Co wzbudza lęk?
Jedną z bardziej stresotwórczych sytuacji w nowej pracy jest niejednoznaczność roli. Często pracownik nie ma pewności, czego dokładnie się od niego oczekuje na nowym stanowisku. Tak jest, jeśli obowiązki są źle zdefiniowane, gdy nie ma jasnych kryteriów oceny wykonanego zadania oraz gdy nie wiadomo, jak ma wyglądać koordynacja z innymi pracownikami. Badania nad brytyjskimi inżynierami pokazały, że niejednoznaczność roli związana jest z przygnębieniem, kłopotami z przełożonymi i współpracownikami.
Innym czynnikiem lękotwórczym jest konflikt roli. Pojawia się on wtedy, gdy oczekiwania, co do zachowań nowego pracownika są sprzeczne. Takiej sprzeczności doświadczają np. osoby na kierowniczych stanowiskach, które z jednej strony starają się być lubiane przez podwładnych, a z drugiej muszą dbać o wydajność (co czasem wymaga stosowania sankcji).
Konflikt roli pojawia się także wtedy, gdy wymagania pracy okazują się sprzeczne z systemem wartości nowego pracownika. Na przykład ma on być nieuczciwy wobec klientów i sprzedawać niepełnowartościowy towar. Badania pokazują, że z nieuczciwych firm odejdą najrzetelniejsi i najlepiej wykwalifikowani pracownicy.
Reakcje na lęk
Typową reakcją na lęk w pracy jest przywdziewanie różnych masek. Najczęściej jest to uśmiechanie się, zgadzanie, przytakiwanie i konformizm, co ma na celu wzbudzenie wrażenia osoby niekonfliktowej i miłej.
Bywa jednak, że nowy pracownik przywdziewa maskę groźną i stara się „na dzień dobry” onieśmielić innych, wprowadzić ich w zakłopotanie lub zwyczajnie przestraszyć.
Celem takiego zachowania jest dominacja. Tę strategię obierają stosunkowo często nowi szefowie. Występuje ona także u osób, które w głębi duszy myślą, że nie da się ich polubić: „Skoro i tak nikt mnie nie lubi, to przynajmniej będą się mnie bali i wtedy nikt mnie nie zlekceważy”.

Jak zmniejszać lęk?
Pierwsze obawy mają tendencje do samorzutnego redukowania się nawet jeśli pracownik nie podejmuje w tym celu żadnych konkretnych zabiegów. Można jednak celowo redukować początkowe obawy.
Ponieważ jednym ze źródeł lęku jest niejednoznaczność roli, to działa tu zasada: rzetelna informacja uspokaja. Jak pozyskać informacje o tym, co jest wymagane w nowej pracy? Duża jest tu rola przełożonego. Powinien on dokładnie określić pracownikowi standardy pracy i procedury jej wykonania. Może to zrobić, np. w ten sposób, że przydziela „nowemu” bardziej doświadczonego opiekuna. Jeśli jednak taka przyjazna dusza nie jest przyznawana „z urzędu”, nowy pracownik może jej poszukać na własną rękę.
Wiele osób radzi sobie z lękiem, trzymając go w tajemnicy. Tak robi ok. 35% pracowników. Zdecydowanie zdrowszym sposobem jest rozmowa z zaprzyjaźnioną osobą (niekoniecznie współpracownikiem, ale np. z współmałżonkiem).
Lekarstwem na lęk jest też bycie aktywnym w pracy. Pozostawanie biernym utrudnia rozładować napięcia, lepiej jest więc jeśli nowy pracownik po prostu zaczyna wykonywać jakieś zadania, nawet jeśli nie jest do tego idealnie przygotowany.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (687) z dnia 10 Września 2010r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »