tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ pracownika do szlifowania elementów ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Kultura

 Integracja z godnością

 
W piątek, 10 maja, już po raz piąty, odbyło się spotkanie integracyjne środowisk osób niepełnosprawnych powiatu opoczyńskiego

Obchody Powiatowego Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych, organizowane corocznie przez Starostwo Powiatowe, rozpoczęła modlitwa w kolegiacie św. Bartłomieja. Następnie uczestnicy spotkania przenieśli się do sali widowiskowej MDK, gdzie po krótkich wystąpieniach okolicznościowych osoby niepełnosprawne zaprezentowały przygotowane na ten dzień programy artystyczne.
Spotkanie poprowadziła Anna Wawrzeńczak ze Starostwa Powiatowego, która powitała zebranych ? osoby potrzebujące pomocy i wsparcia, ich rodziców, opiekunów i osoby wspierające niepełnosprawnych na co dzień, przedstawicieli lokalnych instytucji oraz władz miejskich i powiatowych. Na wstępie głos zabrał starosta Marek Ksyta, który w swoim wystąpieniu podkreślał, że niepełnosprawność jest poważnym, stale przybierającym na sile, problemem z powodu starzenia się społeczeństwa oraz licznych chorób cywilizacyjnych. Przyznał, że osoby niepełnosprawne w środowisku osób pełnosprawnych mają ograniczone możliwości rozwoju ? borykają się ze złym stanem zdrowia, gorszymi wynikami nauki, mniejszym udziałem w gospodarce a przede wszystkim z dużym poziomem ubóstwa. Przekonywał, że konieczne jest podejmowanie działań w celu wyrównywania szans niepełnosprawnych w dostępie do edukacji, do miejsc pracy, świadczeń zdrowotnych, a przede wszystkim wsłuchanie się w ich głos i otwarcie na ich potrzeby. Zapewniał, że powiat opoczyński podejmuje wiele przedsięwzięć w tym zakresie ? wspiera osoby niepełnosprawne poprzez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, wybudował nowoczesny Domu Pomocy Społecznej w Niemojowicach, rozważa również wsparcie inicjatywy Stowarzyszenia "Budzimy nadzieję" w realizacji zakładu aktywizacji zawodowej. Współpracuje też z organizacjami pozarządowymi, instytucjami i osobami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych.
W imieniu środowisk osób niepełnosprawnych głos zabrała Zofia Dębowska z Fundacji "Uśmiech dziecka to nasz cel". Dziękowała za dar dobroci i bezinteresowną pomoc oraz ułatwienie w realizacji różnych inicjatyw. Podkreślała, jak istotne jest stwarzanie warunków zapewniających osobom niepełnosprawnym czynne uczestnictwo w życiu społecznym oraz integrację. Dziękując za organizację corocznego spotkania integracyjnego prosiła o dalsze wspieranie organizacji zrzeszających osoby niepełnosprawne w naszym powiecie.
Po części oficjalnej przyszedł czas na wspólną zabawę. Niepełnosprawni reprezentujący poszczególne organizacje wystąpili przed zebranymi w specjalnie przygotowanych na tę okazję programach artystycznych. Prawdziwe show zrobił Cudowny Wojtek z WTZ w Drzewicy, salwy śmiechu wywołał skecz w wykonaniu uczestników WTZ?et z Żarnowa, a do łez wzruszała rozśpiewana grupa podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy z Olszowca. Gromkimi brawami nagrodzono także występy uczestników opoczyńskich WTZ?et, Środowiskowego Domu Samopomocy w Opocznie, DPS w Niemojowicach oraz uczniów ZS im. Jana Brzechwy.
Po występach uczestnicy obchodów spotkali się na poczęstunku przygotowanym przez organizatorów.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 20 (827) z dnia 17 Maja 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »