tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Dzień Babci i Dzień Dziadka

 

W Idzikowicach…
Tradycyjnie, 21 stycznia w Szkole Podstawowej w Idzikowicach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, na którą tym razem zapraszali uczniowie klasy trzeciej oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Przedszkolaki zaprezentowały wiersze i piosenki, a starsze wnuczki i wnukowie „Bajkę o Niebieskim Mundurku. Był wilk, babcia, leśniczy… Wszyscy byli zdziwieni, że wilk zamiast zjeść babcię, przebadał serce, tętno zmierzył i pobrał krew do analizy. I morał z tego przedni:

że nawet wilki, te z pazurami
Wiedzą, że sobie pomagać mamy.
Lecz często ludziom to nie wychodzi,
Więc się od zwierząt uczyć nam godzi.
A babcia z dziadkiem długo, długo żyli,
Bo się kochali i mleko z miodem pili."
Dzieci zaśpiewały „Sto lat”, po czym wręczyli babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane prezenty - ci z klasy III świeczniki ozdobione makaronem, a maluchy dyplomy „superdziadka” i „superbabci”. Na zakończenie gości zaproszono na słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców.

…w Kunicach
„Kochamy babcię i dziadka” - pod takim hasłem odbyła się 21 stycznia uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka w PSP im. Wandy i Henryka Ossowskich w Kunicach. Akademię rozpoczął występ dzieciaków ze świetlicy przedszkolnej. Maluchy przebrane za smerfy wyrecytowały wierszyki i zatańczyły kazaczoka. Uczniowie kl. 0-III zaprezentowali swoim babciom i dziadkom bogaty program artystyczny. Miłym akcentem było zaproszenie ich przez wnuków do wspólnego walczyka. Na zakończenie zaprezentował się dziecięcy zespół ludowy „Kuniczanka”, któremu przygrywał Edward Rogowski. Podczas występu rodzice częstowali gorącą herbatą i ciastem. Zadowoleni dziadkowie dziękowali za możliwość obejrzenia i wysłuchania programu artystycznego, który dostarczył wielu wzruszeń i radości. Zaproszeni goście mieli możliwość zwiedzania izby pamięci i tradycji i wysłuchania prelekcji przygotowanej przez Stefana Mazura. Nad przebiegiem uroczystości czuwały: Ewa Stępniewska, Krystyna Chmal, Elżbieta Wesołowska, Iwona Wróbel, Małgorzata Szubert i Ilona Kołodziejczyk.

…Libiszowie
23 stycznia w Szkole Podstawowej w Libiszowie odbyły się dwie imprezy.
Pierwszą z nich były obchody Dni Babci i Dziadka. Zgromadziły ponad stu zaproszonych seniorów. Z okazji święta placówka przygotowała bardzo ciekawy program artystyczny pod hasłem „Dziś mamy dla Was kwiaty pachnące i serca pełne życzeń gorących”. Po odebraniu życzeń od dyrektorki Marianny Matysiak babcie i dziadkowie mieli okazję obejrzeć występy artystyczne swoich wnucząt. Z wielkim zainteresowaniem podziwiali talenty wokalne, recytatorskie i taneczne uczniów klas 0-IV. Po występie małych artystów dyrektorka zaprosiła wszystkich gości oraz uczniów na herbatę i słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.
Druga impreza to zabawa choinkowa. Do tańca przygrywał zespół muzyczny „Woźniak band”. Członkowie zespołu przeprowadzili z bawiącymi się dziećmi mnóstwo ciekawych zabaw i konkursów. Do wspólnej zabawy z wnuczętami włączyli się seniorzy, rodzice oraz nauczyciele. Wszyscy w karnawałowych nastrojach bawili się do późnego wieczora.

…Mroczkowie Gościnnym
21 i 22 stycznia to najpiękniejsze dni w roku - Dzień Babci i Dziadka. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarowywani są szczególnymi dowodami miłości. Przedszkolak przynosi laurkę, uczeń własnoręcznie wykonany upominek, a dorośli kwiaty lub gdy mieszkają z dala od swoich bliskich przesyłają pozdrowienia i życzenia.
Podobnie było w Szkole Podstawowej w Mroczkowie Gościnnym, gdzie w czwartek, 21 stycznia spotkali się babcie i dziadkowie zaproszeni przez swoje wnuki.
Część artystyczną rozpoczęły przedszkolaki i uczniowie klasy I, a następnie występowali uczniowie klasy II i III. Każdy starał się jak potrafił najpiękniej przekazać swoje życzenia poprzez tańce, śpiewy i recytację. Atmosfera była niezwykle gorąca, mimo ostrego mrozu za oknami.
Po występach dzieci, przygotowanych przez Ewę Makuch, Jolantę Koperę i Anatolię Skalską, życzenia gościom przekazała dyrektorka szkoły Małgorzata Kałużyńska, wyrażając wdzięczność za wszelkie dobro wkładane w wychowanie najmłodszych. Następnie dzieci indywidualnie składały życzenia swoim babciom i dziadkom, wręczając samodzielnie wykonane upominki. Uroczystość zakończył słodki poczęstunek oraz wspólna zabawa taneczna.

…w Zespole Szkół Prywatnych
Już po raz kolejny w Zespole Szkół Prywatnych odbył się karnawałowy „Bal na sto par”, dedykowany babciom i dziadkom w dniu ich święta.
Organizatorzy nie spodziewali się, że tegoroczna edycja balu będzie cieszyła się aż takim zainteresowaniem. Dość powiedzieć, że znalezienia miejsca parkingowego w pobliżu szkoły graniczyło z cudem. Ogółem w imprezie wzięło udział ponad 200 osób.
Zabawę rozpoczął akcent międzynarodowy. Szkoła przyłączyła się do ogłoszonej przez UNICEF ogólnoświatowej akcji niesienia humanitarnej pomocy dla Haiti. Zastępca dyrektora szkoły, Barbara Miękus, witając przybyłych gości poprosiła o złożenie datków do specjalnie przygotowanych na ten cel puszek.
Karnawałową zabawę rozpoczęło widowisko „Bal w pokoiku lal” w wykonaniu uczniów z grupy „Wesoły teatr”. W specyficzny nastrój Dnia Babci i Dnia Dziadka wprowadzili widzów uczniowie zerówki, deklamując wiersze przeplatane życzeniami. Ta część imprezy karnawałowej, poświęcona babciom i dziadkom, zakończyła się wspólnym odśpiewaniem „Sto lat” przez wszystkich uczniów szkoły, po czym wnuczęta udały się do swoich babć i dziadków z własnoręcznie przygotowanymi pod okiem wychowawczyń prezentami: kartkami, bukietami, porterami, laurkami itp. Dla upamiętnienia tej chwili odbyła się sesja fotograficzna.
Zanim główni bohaterowie wieczoru ochłonęli po artystycznych popisach swoich wnucząt, już czekały na nich kolejne atrakcje. Nie lada wyzwaniem okazało się zaproszenie na salę balową, gdzie na wszystkich czekał wodzirej prowadzący zabawę taneczną, połączoną z różnego rodzaju konkursami i zabawami. Zmęczeni pląsami mogli złapać drugi oddech zwiedzając galerię plastyczną, złożoną z prac wykonanych przez uczniów podczas szkolnych zajęć. W przerwie zabawy organizatorzy zaprosili uczniów na słodycze, owoce i napoje, natomiast wszystkich dorosłych zaproszono do degustacji domowych ciast, przygotowanych przez rodziców uczniów. Na zakończenie dzieci i nauczyciele zaprosili już na przyszłoroczny bal karnawałowy, dziękując gościom brawami za wspólną zabawę.

…i Przedszkolu nr 2
Bal babć i dziadków odbył się w piątek, 22 stycznia. O 10.30 bawili się dziadkowie z wnukami z grupy „Kubusia Puchatka”, a o godz. 13.00 „Krasnale”. Były występy pod kierunkiem wychowawczyń: Ewy Zawady, Ewy Sałaj i Agnieszki Śmigiel, był poczęstunek i superzabawa z tańcami, jak widać na załączonym obrazku. Pomimo, a może właśnie dlatego, że jest to małe przedszkole, ale bardzo rodzinni wychowawcy wpajający dzieciom wartości największe - szacunek dla dziadków, miłość, bo w obecnych czasach jest to najważniejsze.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 4 (654) z dnia 29 Stycznia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »