tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

  Harcerze ratownicy

 


W sobotę, 8 października harcerze z Hufca Opoczno zorganizowali grę ratowniczą. Gra była bardzo realistyczna, zasymulowano bardzo poważne przypadki urazów. Mimo powagi i skupienia wymaganego od uczestników, była jednocześnie dobrą zabawą, a przy okazji świetną nauką udzielania pierwszej pomocy. Większości przypadków nasi młodzi uczestnicy poradzili sobie bardzo skutecznie. W sobotę podsumowano dziesięć lat istnienia Harcerskiego Klubu Ratownictwa Opoczno. Przez cały ten okres ratownicy ZHP osiągali wiele sukcesów, niejednokrotnie wygrywali zawody ratownicze i zabezpieczali poważne imprezy masowe.
Na początku sierpnia 2002 roku członkowie HKR Opoczno brali udział w białej służbie w trakcie wizyty Jana Pawła II. Ich reprezentacja w Krakowie zabezpieczała między innymi mszę na Błoniach. Było to cenne doświadczenie współdziałania z innymi grupami. W roku 2003 roku niewątpliwym sukcesem było zajęcie pierwszego miejsca w konkurencjach sprawnościowych przez patrol HKR I. Za to osiągnięcie klub uzyskał nagrodę naczelnika ZHP.
W całym harcerskim środowisku, Klub Ratowniczy z Opoczna jest rozpoznawalny i ma dużą renomę. Ciężko zliczyć osoby, które przeszkolono z zakresu udzielania pierwszej pomocy ? niejednokrotnie dzięki nabytym umiejętnościom i wiedzy ratowali ludzkie życie.
28 września 2003 roku kilku członków klubu zapamięta na długo. Wówczas nie jedna osoba, lecz zespół sprawdzili się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia. Wszystko działo się w Studziannie przy bazylice podczas odpustu św. Michała. Nagłe zatrzymanie krążenia, akcja resuscytacyjna prowadzona przez Andrzeja i później Waldka, oczyszczenie drogi dla karetki, potrącona przez samochód dziewczynka ? to tylko część sytuacji, które miały wtedy miejsce. Wykazali się wówczas świetnym zgraniem zespołu, opanowaniem i umiejętnościami.
Rok 2003 był szczególny. W tym roku nasi ratownicy znaleźli się w sytuacjach, gdzie należało ratować życie ludzkie. Dzięki ich postawie kilka osób zachowało zdrowie, a nawet życie. W roku 2004 ratownicy z Opoczna podczas I Chorągwianych Zawodów Samarytańskich zajęli dwa pierwsze miejsca. Były to dobre zawody obfitujące w wiele zaskakujących sytuacji. Osiągnięto na nich niepowtarzalny wynik: dwa patrole HKR Opoczno zajęły pierwsze dwa miejsca. Zdobyły dużo sprzętu, który był tak bardzo potrzebny.
Na początku sierpnia 2004 roku opoczyńscy ratownicy zostali poproszeni o zabezpieczenie medyczne obozu Międzynarodowego Zlotu Skautów ?Green Wave 2004? w Jarosławcu nad Bałtykiem. To było wyzwanie! Dziesięcioosobowa ekipa ratowników pełniła przez 4 dni dyżury (24 godziny na dobę!) w ambulatorium obozu. Mieliśmy pod opieką ponad 800 skautów z 9 krajów! Oczywiście przydzielono im ?do pomocy? dwójkę lekarzy. Żeby nie było za łatwo ? byli oni z Niemiec. Przez te kilka dni interweniowali ponad 200 razy (to nie są przesadzone dane, każdy przypadek musieliy wpisywać do ewidencji). Lekarze?skauci byli zachwyceni naszymi umiejętnościami i wiedzą. W dowód uznania chcieliby, abyśmy zabezpieczali medycznie zlot skautów niemieckich w 2005 roku.
Warto podkreślić, że HKR Opoczno jest jedynym z niewielu harcerskich klubów ratowniczych na terenie województwa łódzkiego. Celem grupy jest nauka ratowania i ratowanie życia ludzkiego. Klub działa od 1999 roku, więc jest jednym z dłużej działających w Polsce. Wchodzi w skład Związku Harcerstwa Polskiego, największej organizacji młodzieżowej w Polsce, zajmującej się wychowaniem. ZHP ma już ponad 100 lat tradycji.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 41 (744) z dnia 14 Października 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »