tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Sławno

 Radosny klekot

 

Oj, jak ja się już nie mogłam ich doczekać, ale wreszcie są! Przyleciały pierwsze boćki! Pierwszego zobaczyłam we wtorek, 29 marca, rano, w drodze do pracy, w Gawronach (gm. Sławno). Dostojnie stał na gnieździe i przyglądał się z zainteresowaniem, co się podczas zimowej nieobecności zmieniło, czy „mieszkanko” wymaga jakiegoś remontu przed przylotem pani bocianowej.
W tym roku – przynajmniej dotychczas – przyleciało mało boćków. Część, z powodu trwających w Polsce chłodów, zatrzymała się w innych krajach, m.in. w Szwajcarii. Miejmy tylko nadzieję, że są to tylko chwilowe przystanki i jak tylko przestanie nocą mrozić, a ma się to stać już wkrótce, to zaczną masowo się pojawiać w swoich gniazdach. A tych jest na terenie naszego powiatu całkiem sporo. Najwięcej ich znajdziemy na terenie gmin Opoczno i Żarnów (od 61 do 80), ale i w pozostałych gminach jest ich dużo. Co prawda nie ma u nas takiego skupiska, jak np. we wsi Głowo, gdzie doliczono się ich aż 14 (w jednej wsi!), ale i nasze tereny boćkom przypadły do gustu. Mają tu duże połacie prawie nieskażonej przyrody – duże tereny leśne, zalewy, pola. Nie ma dużych obiektów przemysłowych, więc boćki mają tu doskonałe warunki do życia. Oby tylko zechciały przylecieć i umilały nam czas swym klekotaniem.
W przeprowadzonym w 2004 r. liczeniu bocianów (akcja Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „Pro Natura”) udział brali m.in. uczniowie z ZSS nr 1 pod kierunkiem Marzanny Mastalerz. Wtedy doliczyli się na terenie gm. Opoczno 26 zasiedlonych gniazd bociana białego w: Adamowie, Bielowicach, Bukowcu Opoczyńskim, Dzielnej, Janowie Karwickim, Karwicach, Klinach, Libiszowie, Międzyborzu, Mroczkowie Dużym, Ogonowicach, Opocznie, Ostrowie, Różannej, Sitowej, Sołku, Stużnie, Woli Załężnej, Wólce Karwickiej i Zameczku. W tym roku mogą nastąpić pewne zmiany zasiedleń, ale wg Marznny Mastalerz, zmiany mogą być niewielkie.
A tak na marginesie niech te boćki wreszcie wezmą się do roboty zanim politycy pozamykają nam wszystkie szkoły z powodu niżu demograficznego!


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 13 (716) z dnia 1 Kwietnia 2011r.
W dziale Sławno dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »