tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Żywa historia w Brzustowcu

 
W sobotę, 24 listopada mieszkańcy Brzustowca i okolic wzięli udział w ?Żywej lekcji historii?. Jej głównym punktem była inscenizacja historyczna przedstawiająca wydarzenia z okresu II wojny światowej, m.in. aresztowanie ówczesnego kierownika szkoły w Brzustowcu, Jana Szymańskiego

Niecodzienna i bardzo interesująca lekcja została przygotowana przez społeczność Szkoły Podstawowej w Brzustowcu, Muzeum Regionalne, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej ?Batalion Tomaszów?, Grupę Rekonstrukcji Historycznych ?Henryk? z Opoczna, OSP w Brzustowcu i Ośrodek Kultury Gminy i Miasta. Co warto podkreślić, z inicjatywą wyszedł mieszkaniec Brzustowca, Artur Wijata, który jako pasjonat historii jest członkiem grup rekonstrukcyjnych.
Pierwsza część spotkania odbyła się w sali gimnastycznej szkoły podstawowej. Licznie przybyłych mieszkańców i gości powitała dyrektorka placówki, Mirosława Wijata, a słowo wstępne wygłosił dyrektor opoczyńskiego muzeum, Tomasz Łuczkowski.
Poinformował, że głównym celem lekcji jest przypomnienie i upamiętnienie postaci Jana Szymańskiego, kierownika szkoły w Brzustowcu, który na początku lipca 1942 roku ? podczas akcji wymierzonej przeciwko polskim nauczycielom i oficerom ? został aresztowany i wywieziony do obozu zagłady w Auschwitz. Trafił tam 2 lipca jako więzień obozowy nr 44670. Zginął 20 września.
Zanim przypomniano tragiczne lata okupacji hitlerowskiej, cofnięto się w czasie do okresu odzyskania przez Polskę niepodległości. Nawiązaniem do niedawnych obchodów rocznicowych był wykład Adama Grabowskiego z muzeum, uzupełniony historycznymi fotografiami Opoczna.
Zebrani obejrzeli prezentację pn. ?Wydarzyło się w Polsce ? 1939?45?, wzbogaconą poezją i pieśnią patriotyczną z okresu drugiej wojny światowej w wykonaniu uczniów. Program przygotowała i zaprezentowana nauczycielka Anna Świderska.
Z wielkim zainteresowaniem wysłuchano wspomnień Jana Witonia z Trzebiny, który jako młody chłopak został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec. Pan Jan ma 91 lat, ale cieszy się bardzo dobrą pamięcią. Opowiedział o swoich dramatycznych losach, otrzymując od słuchaczy rzęsiste brawa.
Bardzo ciekawa okazała się wystawa pamiątek historycznych, dostarczonych przez mieszkańców Brzustowca. Zorganizowana przez nauczycieli i uczniów ekspozycja zawierała m.in. książki ? niektóre z przełomu XIX i XX wieku (najstarszą pozycją były ?Pisma? Henryka Sienkiewicza z 1899 roku), czasopisma, reprinty czasopism, obwieszczeń, odezw i ogłoszeń z lat 1939?1945 oraz dawne zdjęcia, w tym fotografie Jana Szymańskiego i akt jego zgonu z Oświęcimia.
Wystawiono też przedmioty używane w gospodarstwach domowych, m.in. żelazka na duszę i na węgiel, moździerz, lampy naftowe, czółenko do krosien, wrzeciono, maszynę do szycia, tarę, pieniądze, różaniec hebanowy, walizki. W części militarnej prezentowano mundur i plecak z wyposażeniem żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza z 1939 r., bagnety, hełm polski z 1939 r., niemieckie pojemniki na maski, niemiecką skrzynkę na pociski, klamrę od pasa niemieckiego ze swastyką, łuski, kule.
Najważniejszym punktem sobotniego spotkania była jednak inscenizacja historyczna dotycząca okresu II wojny światowej ? już druga na terenie gminy Drzewica. Pierwsza miała miejsce we wrześniu 2010 roku przy kościele parafialnym pw. św. Łukasza. Tym razem została zorganizowana przed szkołą.
Widzowie obejrzeli kilka scenek, prezentujących okupacyjne losy mieszkańców i dramatyczne wydarzenia w Brzustowcu. Zobaczyli, jak mogło wyglądać wtargnięcie niemieckich żołnierzy do szkoły, aresztowanie ówczesnego kierownika Jana Szymańskiego czy też przejęcie placówki przez Wojsko Polskie. Bardzo wymowne i w wielu momentach przejmujące scenki zostały opatrzone komentarzem Tomasza Łuczkowskiego.
Na pewno była to poruszająca i pouczająca lekcja historii, szczególnie dla młodego pokolenia.
Należy zaznaczyć, że w inscenizacji brali udział nie tylko rekonstruktorzy z ?Batalionu Tomaszów? i GRH ?Henryk?, którzy wcielili się w role żołnierzy Wojska Polskiego i Wehrmachtu, ale również członkowie lokalnej społeczności. Kierownika szkoły zagrał Mieczysław Działak, natomiast woźnego sołtys Eugeniusz Wrzesień. Wystąpiły nauczycielki SP w Brzustowcu: Anna Świderska, Alicja Pecyna i Agnieszka Wrzosek, swoje role mieli też uczniowie: Ola Kuc, Kasia Jarzyńska, Iza Woźniak, Kacper Chrobak, Łukasz Rogulski i Robert Celej. Nad nagłośnieniem czuwał Antoni Skorupa.



Niemcy zajmują szkołę w Brzustowcu. Wyprowadzają uczniów, nauczycielkę i kierownika



Kierownik szkoły zostaje aresztowany (po prawej). Okupanci atakują też woźnego (po lewej)


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 48 (803) z dnia 30 Listopada 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »