tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Życie po japońsku

 
21 marca w Muzeum Regionalnym otwarto wystawę "Życie po japońsku' Barbary Chlebowskiej z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, która wzięła udział w inauguracji. Przygotowała dla obecnej na sali młodzieży z ZSP nr 1 prelekcję na temat japońskich przedmiotów użytkowych, strojów i broni





Barbara Chlebowska zaprezentowała narodowy strój japoński. Kimono, ostateczną i obowiązującą do dziś formę, przybrało w XVII wieku. Jest ono noszone przez Japończyków jako strój uroczysty, rzadziej jako ubiór domowy. Kimona noszone przez kobiety i przez mężczyzn mają wspólny krój, którego prostota umożliwia dopasowanie ubioru do każdej figury. Męski strój uroczysty stanowi kimono, zakładane na nie szerokie spodnie ? hakama i krótkie okrycie wierzchnie ? haori. Podstawowym dodatkiem do kimona noszonego przez kobiety jest szeroki sztywny pas obi. Dopełnieniem japońskiego stroju, zarówno męskiego jak i kobiecego są skarpetki z jednym palcem tabi i odpowiednie obuwie ? klapki zori lub chodaki geta. Kolor i motywy zdobnicze kimon są uzależnione od pory roku i okoliczności, a także od płci, wieku i stanu cywilnego osoby, która je nosi.
Autorka scenariusza wystawy opowiedziała także o piśmie japońskim. Jest ono systemem zapisu opartym na uproszczonych znakach chińskich zastosowanych do oddania brzmienia japońskich sylab i głosek. Umiejętność pięknego pisania była zawsze wysoko ceniona na Dalekim Wschodzie, a w Japonii kaligrafia osiągnęła szczególnie wysoki poziom artyzmu, wyrażała osobowość autora i jego koncepcję twórczą.
Podczas zwiedzania wystawy młodzież miała okazję obejrzeć elementy wyposażenia tradycyjnego japońskiego domu. Wnętrze było kształtowane w zależności od potrzeby za pomocą rozsuwanych ścian o lekkiej konstrukcji oraz mebli i innych przedmiotów codziennego użytku, przechowywanych w domowym składziku zwanym kura. Najbardziej prestiżowym miejscem w tradycyjnym japońskim wnętrzu była nisza tokonoma, gdzie umieszczano dobrane do pory roku i okoliczności malowidło i kompozycję kwiatową. Japończycy cenią sobie wyroby rzemiosła artystycznego: różnego rodzaju szkatułki, puzderka, fajki, naczynia, które są wykonywane z laki, porcelany, drewna i innych naturalnych surowców.
Jednym z punktów wystawy jest japońskie uzbrojenie. Barbara Chlebowska zaprezentowała młodzieży miecze, które należą do czołowych osiągnięć rzemiosła kraju kwitnącej wiśni. Typowa dla mieczy japońskich jest jednosieczna, lekko wygięta klinga wykuta z wielu warstw stali o różnych właściwościach. Uczniowie z ZSP nr 1 zobaczyli katanę, długi miecz, który stanowił dla samurajów symbol przynależności klasowej, krótki wakizashi, najdłuższy spośród japońskich mieczy no?dachi, który używany był przez pieszych wojowników, a jego ostrze miało długość około 180 cm. Uzbrojenie samuraja stanowił także włócznie ? yari i naginata. Ta druga była także używana przez kobiety w sytuacji, gdy pod nieobecność mężów i ojców musiały bronić siebie, dzieci i dobytku.
Na koniec Barbara Chlebowska opowiedziała o japońskich festiwalach, wywodzących się z sintoizmu, pierwotnej japońskiej religii, pokrywających się z cyklem przyrody i kalendarzem rolniczym.
Wszyscy ci, którzy nie widzieli jeszcze wystawy, a są zainteresowani życiem po japońsku, mogą ją zwiedzać do połowy czerwca.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 13 (768) z dnia 30 Marca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »