tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Żarówka nad głową

 
Gdy borykamy się z jakimś problemem, to nasz mózg pracuje nad nim nawet wtedy, gdy świadomie myślimy o czymś innym. Oto jak można wykorzystać drzemiący potencjał naszego umysłu

Król Syrakuz dał bryłę czystego złota rzemieślnikowi, aby ten wykonał z niego koronę. Złotnik spisał się doskonale ? korona okazała się arcydziełem. Mimo to króla ogarnęły podejrzenia: Co prawda korona waży tyle, co czyste złoto, które mu dałem, ale czy jest wykonana z czystego złota? Może złotnik domieszał do niego pospolitego metalu, a różnicę w złocie zachował dla siebie? Sprawdzenie tego podejrzenia zlecił Archimedesowi.
Archimedes był prawdziwym pasjonatem nauki. Pochłonięty rozwiązywaniem zadań matematycznych nieraz zapominał o całym świecie, przestawał się nawet myć. Zaniedbywał się do tego stopnia, że pewnego dnia rodacy siłą zaciągnęli go do wanny, aby się umył. I właśnie w wannie Arystoteles doznał olśnienia. Odkrył, że gdy zanurza się w wodzie, jej poziom się podnosi. Mogę zanurzyć bryłę czystego złota w wodzie, a potem koronę. Jeśli wypierają tyle samo wody, korona jest z czystego złota. Jeśli nie, korona jest sfałszowana! Przy okazji odkrył w ten sposób prawo wyporu, nazywane do dzisiaj prawem Archimedesa.
Gdy ten pomysł wpadł mu do głowy, Archimedes wyskoczył z wanny i biegł nago przez Syrakuzy krzycząc Eureka (Znalazłem).

Iluminacja
To, czego doświadczył Archimedes przydarza się wszystkim ludziom ? mówimy wtedy, że ktoś wpadł na pomysł. Psycholodzy nazywają to zjawisko iluminacją, olśnieniem, wglądem, a czasem reakcją acha! Iluminacja to gwałtowne, nieoczekiwane pojawienie się w naszym umyśle rozwiązania problemu, którego nie mogliśmy wcześniej rozgryźć.
Olśnienie jest doskonałym dowodem na to, że w naszym umyśle istnieje nieświadome myślenie, którego efekty pojawiają się w naszej świadomości jako "pomysł".
Odkryto, że gdy człowiek boryka się z jakimś problemem, to jest większa szansa na jego rozwiązanie, jeśli będzie najpierw nad nim myśleć, potem zrobi przerwę i po przerwie wróci do myślenia. Zwłaszcza jeśli rozwiązanie problemu wymaga zmiany nastawienia, nowatorskiego pomysłu, to przerwa, a nawet drzemka, sprzyja pojawieniu się olśnienia. Robienie przerw pomaga zresztą nie tylko w rozwiązywaniu problemów, ale także w przypominaniu sobie utraconych informacji.

Jak myśleć
Z badań wynikają praktyczne wskazówki co do tego, jak powinniśmy zabierać się do rozwiązywania zadań, zwłaszcza tych trudnych.
Po pierwsze zbieramy niezbędne informacje. Im więcej danych i wskazówek zbierzemy, tym lepiej. Następnie powinna pojawić się faza namysłu. Właśnie w tej fazie potrzebne są przerwy, aby pomóc sobie w ujrzeniu problemu z nowej perspektywy.
W efektywnym myśleniu faza przygotowawcza jest więc bardzo wydłużona, czasem nawet dłuższa niż faza samego wykonywania zadania. Ten schemat sprawdza się zwłaszcza wobec bardzo skomplikowanych zadań, co potwierdzają badania na najlepszych uczniach w szkołach i na studiach. Styl pracy tych najlepszych różni się od innych uczniów tym właśnie, że faza przygotowawcza (namysłu, tworzenia planu) jest znacznie wydłużona i dopiero po niej przystępuje się do rozwiązania. Słabsi uczniowie zabierają się do wykonywania zadania z marszu, opuszczając fazę przygotowawczą, co sprawia, że szybko natrafiają na nieprzewidziane przeszkody. W efekcie tracą o wiele więcej czasu na dojście do poprawnych rozwiązań lub w ogóle im się to nie udaje.
dr Marcin Florkowski, psycholog


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 12 (923) z dnia 27 Marca 2015r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »