Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wraz ze Stowarzyszeniem "Miasta w Internecie" rozpoczęło akcję "Polska Cyfrowa Równych Szans", w ramach której realizowany jest projekt "Latarników Polski Cyfrowej". Organizatory poszukują lokalnych animatorów?latarników, którzy wspieraliby i podnosili kompetencje cyfrowe Polaków
Spośród 13 milionów Polaków po 50. roku życia, prawie 10 mln nie korzysta z Internetu. Problem nie tkwi w dostępności, lecz w braku kompetencji w korzystaniu z sieci. Aż 73% Polaków ma w domu dostęp do Internetu. Ponadto może z niego korzystać w bibliotekach, szkołach, uczelniach, domach kultury i w wielu innych miejscach. Jednak tylko 60% korzysta z tych przywilejów, a zaledwie 9,2% naszych rodaków powyżej 16 roku życia posiada umiejętności obsługi podstawowych programów biurowych i korzystania z sieci. A chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że w dzisiejszym świecie Internet ułatwia pracę i poprawia jakość życia.
Niekorzystne dla Polaków statystyki mają zmienić ?latarnicy?, czyli lokalni animatorzy społeczni na rzecz edukacji w tym zakresie, głównie w pokoleniu 50+. Organizatorzy projektu ?Latarników Polski Cyfrowej? odwołują się do metafory latarni morskich, obsługiwanych przez latarników, który wysyłają sygnały żeglarzom. Żeglarzami tego projektu mają być Polacy nie potrafiący korzystać z Internetu.
Potrzeba 2600 latarników
? Przyjęliśmy założenie, że w każdej gminie potrzebny jest przynajmniej jeden latarnik. Jeśli jednak będzie ich więcej, to nasza akcja nabierze większego rozpędu. Na razie zgłosiło się około 980 osób. Najwięcej z województw mazowieckiego i lubelskiego. Wszyscy, którzą wypełnią ankietę zamieszczoną na naszej stronie internetowej www.latatnik.mwi.pl zostaną zaproszoni na kurs trenerski. Preferujemy osoby, które potrafią docierać do ludzi, zdobywać ich zaufanie, mają doświadczenie w organizacjach samorządowych i współpracy ze społecznością lokalną. Jednak to nie jest warunek konieczny. Na szkolenia zaprosimy wszystkich, którzy prawidłowo wypełnią ankiety ? mówi Michał Golemo, ze Stowarzyszenia ?Miasta w Internecie?, koordynujący pracę latarników.
Przyjmowanie zgłoszeń zakończy się w połowie tego roku. Od sierpnia rozpoczną się szkolenia w całej Polsce. ? Będziemy prowadzić kursy w miastach wojewódzkich, ale też w mniejszych miejscowościach. Postaramy się, żeby nasi kursanci nie musieli dojeżdżać na nie dalej niż 50?60 kilometrów. Oczywiście szkolenia będą bezpłatne. Każdy z uczestników otrzyma niezbędne materiały edukacyjne i środki dydaktyczne. Podczas kursów będą poruszane nie tylko zagadnienia merytoryczne, ale też podstawy nowej metodyki i dydaktyki ? wyjaśnia M. Golemo.
Tak więc jest szansa zdobycia nowego zawodu. Wszyscy, który ukończą szkolenie otrzymają certyfikat trenera kompetencji cyfrowej.
Dla najlepszych granty
Wykwalifikowani latarnicy wezmą udział w konkursie na opracowywanie lokalnych planów edukacji cyfrowej. Autorzy 200 najlepszych projektów dostaną granty na ich realizowanie w ciągu 18 miesięcy.
? Warto pomyśleć nad własnym scenariuszem edukacyjnym. Niezależnie od wyników konkursu wszyscy przygotowani latarnicy od stycznia 2013 r. rozpoczną edukację cyfrową na terenie swoich gmin. Latarnicy będą wolontariuszami, za swoją pracę nie będą pobierać wynagrodzenia. Ponad 95% osób, spośród tych które do tej pory przysłały ankiety, zdeklarowało, że chce pracować społecznie. Dla wielu to będzie dodatkowe zajęcia po pracy zawodowej i możliwość zdobycia nowych umiejętności i doświadczenia ? mówi koordynator latarników.
Przez cały czas trwania projektu latarnicy będą mogli korzystać ze wsparcia ekspertów m.in. informatyków, psychologów, za pośrednictwem portali edukacji cyfrowej. Każdy animator cyfrowy będzie odpowiedzialny za realizację projektu w swojej gminie, dzielnicy, osiedlu lub wsi. Działania będą obejmować organizację spotkań promocyjnych, szkoleń i innych form podnoszenia kompetencji cyfrowych lokalnej społeczności. Latarnicy będą korzystać z bibliotek, remiz strażackich i innych miejsc, w których jest publiczny dostęp do Internetu.
Program ?Polska Cyfrowa Równych Szans?, który obejmuje projekt ?Latarników Polski Cyfrowej? jest finansowany ze środków unijnych z programu Innowacyjna Gospodarka. Warto podkreślić, że pomysł integracji cyfrowej zrodził się w Polsce i być może wkrótce zostanie wykorzystany w innych krajach Unii Europejskiej.
|