tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Finanse

 Znowu zmiany w becikowym

 

W pół roku po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących becikowego Sejm zmienił zasady jego przyznawania. Do końca 2011 roku wystarczy udowodnić tylko jedną wizytę u lekarza.
Od 1 listopada ubiegłego roku kobieta ubiegająca się o wypłatę jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka musi udowodnić, że co najmniej od 10. tygodnia ciąży pozostawała pod opieką ginekologa. W trakcie ciąży kobieta musiała co najmniej trzy razy stawić się u lekarza. Nowe wymogi miały zmotywować przyszłe matki do jak najwcześniejszego zgłoszenia się do lekarza, a następnie systematycznego przychodzenia na kolejne badania kontrolne. Przepisy okazały się jednak nieżyciowe i wielu matkom zamknęły drogę do uzyskania świadczenia - część kobiet nie zdążyło zapisać się na badania w wymaganym terminie, inne zagubiły dokumentację z tej pierwszej wizyty. Dlatego Sejm postanowił przejściowo zawiesić nowe wymogi. Posłowie zaproponowali, aby warunkiem uzyskania becikowego było przedstawienie zaświadczenia wydanego przez lekarza lub położną o przynajmniej jednej wizycie. Co ważne, nie określa się jej terminu. W celu uzyskania becikowego kobieta już nie musi udowadniać wizyty u lekarza przed upływem 10. tygodnia ciąży, wystarczy zaświadczenie choćby z ostatniego okresu ciąży.
Uchwalone przez posłów przepisy trafią teraz do senatu, a następnie do podpisu prezydenta. Zaczną obowiązywać w dniu ich ogłoszenia. Nowelizacja ułatwi dostęp do świadczenia - kobiety spodziewające się dziecka już nie będą musiały zdążyć z wizytą przed upływem 10. tygodnia ciąży. Wystarczy, że w okresie ciąży chociaż raz były u ginekologa lub położnej na konsultacji. Ale o becikowe będą się mogły ponownie ubiegać kobiety, którym w ostatnich miesiącach odmówiono przyznania świadczenia z powodu niespełnienia obowiązujących wymogów. O wypłatę zaległego becikowego będą mogły wnioskować w ciągu pół roku od wejścia w życie uchwalonej nowelizacji. W tym celu muszą udokumentować tylko jedną wizytę.
Nowelizacja ma jednak obowiązywać tylko do końca przyszłego roku. Obowiązek wizyty lekarskiej do 10. tygodnia ciąży zostanie jedynie zawieszony i powróci na poczatku 2012 roku. W okresie przejściowym Ministerstwo Zdrowia zapowiada przeprowadzenie kampanii informacyjnej mającej na celu przekonanie przyszłych matek o ogromnym znaczeniu przeprowadzenia badań lekarskich już w pierwszych tygodniach ciąży.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 10 (661) z dnia 12 Marca 2010r.
W dziale Finanse dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »