tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Znowu się zacznie

 

Nie ma co ukrywać – lato i ładna pogoda już za nami. Coraz częściej będzie panować deszczowa aura, będzie chłodno i wietrznie. Czyli zacznie się okres przeziębień i grypy. Będziemy kichać, pociągać nosem, gorączkować i czuć się połamanym.
Jak odróżnić grypę od przeziębienia? Obie infekcje są wywoływane przez wirusy i mają wiele wspólnych objawów, tj. kichanie, ból gardła, ból mięśni i stawów, podwyższona temperatura. Najłatwiej jest odróżnić grypę od przeziębienia choćby po tym, że grypa atakuje nagle, w ciągu jednego dnia, a nawet godzin. Rano czujemy się dobrze, a już w południe nie mamy sił utrzymać się na nogach, marzymy tylko by położyć się do łóżka. Szybko rosnąca temperatura jest kolejnym dowodem, że dopadła nas grypa. Do tego dochodzi uczucie totalnego rozbicia, silne bóle mięśni i stawów. Potem mogą (choć nie muszą) pojawić się ból gardła, katar i kaszel. Czasami może pojawić się też światłowstręt.
Przeziębienie dopada nas powoli, czujemy się przemarznięci, drapie nas w gardle, kichamy, boli nas głowa, pojawia się stan poddgorączkowy, lecz temperatura nie przekracza 38 oC. Mogą pojawić się dreszcze. Przeziębienie atakuje przeważnie tylko drogi oddechowe.
Jak zwalczyć infekcję? Przede wszystkim nie sięgajmy od razu po antybiotyk, bez konsultacji z lekarzem. Zarówno grypa, jak i przeziębienie są infekcjami wirusowymi, a nie bakteryjnymi, więc antybiotyki nic nie pomogą. W aptekach możemy kupić sobie jeden z wielu preparatów dostępnych bez recepty i na kilka dni musimy położyć się do łóżka. Przechodzenie grypy jest bardzo groźne, a powikłania pogrypowe mogą być nawet śmiertelne. Nasz pracodawca z pewnością nie pochwali nas za to, że pracujemy pomimo choroby, bo zarażamy innych. Kilka dni nieobecności jest lepsze, niż długotrwałe leczenie komplikacji. Grypa trwa około tygodnia, choć na brak energii możemy narzekać jeszcze przez pewien czas.
Grypę da się leczyć za pomocą leków antywirusowych, które powodują zmniejszenie ilości wydalania wirusów i skracają czas choroby. Warunkiem jest jednak, by przyjmować lek w ciągu 36 godzin od wystąpienia pierwszych objawów grypy.
Najlepiej jednak wydać już teraz ok. 20 zł i kupić szczepionkę przeciwko grypie. Jeśli komuś wydaje się to za drogo, to niech policzy, ile będzie musiał wydać na leczenie. A szczepionka jest najlepszą bronią, jaką dysponuje medycyna. Nie ma co prawda stuprocentowej gwarancji, że pomimo szczepienia nie zachorujemy, ale nasz organizm będzie lepiej się bronił, bo już będziemy dysponowali podwyższoną odpornością i przeciwciałami, więc grypa przebiegać będzie łagodniej.
A czym grozi przechodzona grypa? Podwyższone jest ryzyko chorób serca i układu krążenia, zapalenie oskrzeli i płuc, zapalenie mięśnia sercowego i opon mózgowych. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia w wyniku powikłań pogrypowych na świecie umiera od 250 do 500 tysięcy osób rocznie! W Polsce według różnych statystyk – od 500 do 1000. Część powikłań pojawia się od razu po chorobie. Można się zaniepokoić, gdy objawy grypy nie ustępują po tygodniu, a pojawiają się inne dolegliwości. Inne powikłania mogą wystąpić dopiero po tygodniach, a nawet miesiącach.
Pewnie nie będzie to radosna wiadomość dla pracoholików, ale muszą wiedzieć, że podstawą udanej terapii jest wypoczynek i leżenie w łóżku. Sen i duże ilości picia – to najlepsze lekarstwo na grypę. Jeśli występuje wysoka temperatura, możemy ją zbić lekami przeciwzapalnymi, przeciwgorączkowymi i przeciwbólowymi, np. zawierającymi paracetamol. Kaszel łagodzimy syropami z kodeiną.
Osoby o osłabionej kondycji, dzieci i osoby starsze, chore np. na cukrzycę, nie mogą być leczone domowymi sposobami, lecz muszą skonsultować się z lekarzem.
A jak uniknąć zarażenia grypą, gdy choruje nam domownik? Przede wszystkim starajmy się izolować chorego od reszty rodziny, nie przebywajmy z nim w jednym pokoju, wydzielmy mu naczynia i sztućce, a ręcznik najlepiej powieśmy w jego pokoju. Nie zapominajmy o wietrzeniu pomieszczenia. Trzeba bowiem usuwać z powietrza wirusy, które krążą wokół chorego, gdy kaszle i kicha. Pozwoli to choremu szybciej wrócić do zdrowia, a i zapobiegnie zarażeniu pozostałym domownikom. Możemy też stosować maseczkę na twarz, tak jak to robią Azjaci. Oni dobrze wiedzą, co robią.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 39 (690) z dnia 1 Października 2010r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »