tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Znikną czy nie znikną?

 

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją większość przepisów zawartych w Ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych z 2005 r. Zakwestionowane przepisy tracą moc po upływie 18 miesięcy i dokładnie tyle czasu ma parlament na poprawienie lub zmianę ustawy. Wyjątek jest tylko jeden. Art. 10, który nakazuje Skarbowi Państwa oraz samorządom przekazywanie w nieodpłatne użytkowanie PZD gruntów stanowiących ich własność, jeżeli są one przeznaczone w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego pod rodzinne ogrody działkowe. Przepis ten przestaje obowiązywać z chwilą ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.

TK zakwestionował przepis, który mówił, że PZD jest jedyną organizacją zrzeszającą działkowców. Za niekonstytucyjny uznał przepis nakazujący organom administracji wspieranie zadań statutowych PZD oraz ten mówiący o przywileju bezpłatnego, bezterminowego użytkowania działki członkom związku. W sumie ? niezgodnych z prawem jest 24 z 38 artykułów, które zawiera ustawa.
W środowisku działkowców od 11 lipca wrze. Ludzie, dla których ten kawałeczek ziemi jest pasją życia i którzy przez całe dziesięciolecia inwestowali w niego każdą wolną chwilę i każdą zaoszczędzoną złotówkę ? teraz boją się, że stracą wszystko i to bez odszkodowań. W wielkich miastach przewidują, że na atrakcyjne działki czyhają deweloperzy, by natychmiast stawiać tam centra handlowe lub wieżowce. Inni zaś drżą, że jak zmienią się przepisy i przyjdzie im płacić ogromne podatki, to ich nie będzie stać. Teraz działki są terenami zielonymi dla miast, pięknymi i pachnącymi, a wcześniej były terenami zdegradowanymi, nieużytkami i ugorami. Przywrócone do życia zostały przez działkowiczów i właśnie dlatego od 120 lat działkowcy byli zwolnieni z podatku gruntowego.
Mało kto wie, że pierwszy ogród działkowy w Polsce założył w Grudziądzu dr Jan Jalkowski w 1897 r. Wtedy Grudziądz był bardzo uprzemysłowiony i działki miały pomóc najuboższym i schorowanym robotnikom na utrzymanie rodziny i poprawę zdrowia. Do 1918 r. w Polsce było takich ogrodów 18, zaś w czasie II RP już 606. Najczęściej zakładane były w dużych miastach przemysłowych. W 2012 r pod zarządem PZD jest ponad milion działek, tj. 43,5 tys ha. Od początku, zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich, ogródki działkowe stanowiły formę pomocy socjalnej państwa.
Historia opoczyńskich działek nie jest tak długa jak w Grudziądzu czy choćby Łodzi. Dziś funkcjonują trzy ogrody: Błonie, Tulipan i OZMO. Z zarządem jednego z nich mamy zamiar się spotkać, zaś relację z tej rozmowy oraz inne ważne dane przekażemy za tydzień.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 29 (784) z dnia 20 Lipca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »