tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Opoczno

 Znani opocznianie

 


František Alois Skuherský
(1794?1864)

? znany czeski lekarz, chirurg, doktor nauk medycznych, założyciel publicznego szpitala miejskiego, społecznik i filantrop, organizator życia społecznego i kulturalnego.
Urodził się 12 marca 1794 roku w opoczyńskim podzamczu, w jednym z domów przy obecnej ulicy Zamkowej, w rodzinie garbarza. Dzieciństwo i pierwsze lata młodości spędził w rodzinnym mieście, gdzie uczęszczał do szkoły, w której uczył Jan Vorel, znany opoczyński nauczyciel. Następnie ukończył gimnazjum w Rychnov nad Kněžnou. Stąd udał się na studia do Pragi, stolicy Czech. Na tamtejszym uniwersytecie studiował filozofię i medycynę.
W 1821 roku uzyskał tytuł doktora nauk medycznych. Krótko przebywał i działał w Pradze i Wiedniu. W 1823 roku przyjął posadę nadwornego lekarza książęcego rodu Colloredo?Mannsfeld, właścicieli zamku i dóbr Opočno. Równocześnie zajął się opieką lekarską nad 30 tysiącami osób żyjącymi w dobrach książecych. Zamieszkał na stałe w rodzinnym mieście i ożenił się. Z żoną Karoliną miał ośmioro dzieci.
Był znakomitym lekarzem i społecznikiem wrażliwym na ludzkie cierpienie i biedę. W 1838 roku, za zgodą książęcą i dzięki środkom finansowym zebranym w kwestach urządził w Opočnie szpital publiczny, jeden z pierwszych w Czechach. Placówka, działająca początkowo w wynajętych pomieszczeniach, udzielić mogła pomocy medycznej i schronienia tylko pięciu pacjentom. W celu rozszerzenia szpitala i zwiększenia przyjęć chorych i opuszczonych, F.A. Skuherskš urządzał różne charytatywne imprezy społeczne i kulturalne (m.in. przedstawienia teatralne i muzyczne), z których dochód przeznaczony był na rozbudowę i działalność szpitala. Zabiegał o datki u szlachty i urzędników, organizował kwesty. Dzięki temu szpital działający prowizorycznie w tymczasowo wynajętych lokalach mógł się rozwijać. Jednak głównym celem jego zabiegów i starań było wybudowanie własnego budynku szpitalnego.
W 1861 roku przedstawiony został projekt budowy szpitala a trzy lata później (1864) nastąpiło otwarcie placówki noszącej imię księcia Rudolfa. Wkrótce po otwarciu szpitala publicznego, zmęczony życiem, chorobą i podeszłym wiekiem, zmarł jego pomysłodawca i założyciel. Stało się tak 12 sierpnia 1864 roku.


František Zdeněk Skuherský
(1830?1892)

? znany czeski kompozytor, muzyk, pedagog, teoretyk muzyczny i muzyki organowej.
Urodził się 31 lipca 1830 w Opocznie. Był synem opisanego wyżej czeskiego lekarza Františka Aloisa Skuherskýego (1794?1864). Po ukończeniu szkoły w rodzinnym mieście, podjął naukę w gimnazjum w Hradec Králové. Następnie studiował krótko filozofię i medycynę na uniwersytecie w Pradze. W stolicy Czech ukończył szkołę organową.
Od dzieciństwa interesował się muzyką. Pierwsze kompozycje tworzył pod pseudonimem Opočenský. Po studiach udzielał korepetycji jako nauczyciel domowy. W latach 1854?1866 był kapelmistrzem w Innsbrucku. Tam również prowadził miejscowy chór i był kierownikiem kościelnego chóru uniwersyteckiego. Po niespodziewanej śmierci żony, z którą miał trójkę dzieci, powrócił do Pragi. W 1866 roku objął posadę dyrektora szkoły organowej, gdzie pracował aż do chwili odjeścia na emeryturę (1890). Wśród absolwentów prowadzonej przez niego szkoły organowej było wielu znakomitych czeskich muzyków i kompozytorów, m.in. Leoš Janaček, Josef Bohuslav Foerster. W tym okresie był też chórmistrzem czyli kierownikiem kilku praskich chórów kościelnych, wykładał teorię muzyki na uniwersytecie i zajmował się studiami muzyki sakralnej i organowej. Wiele komponował. Zmarł 19 sierpnia 1892 w Czeskich Budziejowicach.
Napisał kilka dzieł naukowych i teoretycznych. Złożył kilkanaście dzieł muzycznych (instrumentalnych, świeckich wokalnych, sakralnych i operowych).


Waldemar Ireneusz Oszczęda   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 12 (767) z dnia 23 Marca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »