tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Zmysł magnetyczny

 
Jeśli myślisz, że człowiek ma pięć zmysłów, jesteś w błędzie. Dzisiejsza wiedza pozwala nam twierdzić, że jest ich więcej? Świat naszych zmysłów jest o wiele bardziej bogaty niż nam się wydaje

Miliony ptaków przemierzają tysiące kilometrów podczas swoich corocznych migracji. Kierują się wtedy polem magnetycznym Ziemi, wykrywanym przez ich zmysł magnetyczny. Naukowcy odkryli, że w niektórych neuronach tych ptaków ulokowane są drobinki żelaza, które pełnią rolę mikroskopijnych kompasów.
Zmysł magnetyczny wykryto także u niektórych ssaków (np. kretoszczurów), istnieją również dowody, że ludzie posiadają słabo rozwiniętą postać tego zmysłu.

Oko wewnętrzne
Bardzo rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że posiadamy coś w rodzaju "trzeciego oka" ? zmysłu, który informuje nas, co dzieje się we wnętrzu naszego ciała.
Ten zmysł psycholodzy nazywają propriocepcją (czuciem głębokim), a receptory tego zmysłu ulokowane są we wnętrzu naszych mięśni, stawów czy ścięgien i informują nas o ruchu ciała, nacisku, naciągnięciu mięśni, ułożeniu ciała względem siebie. Bez tych informacji koordynacja ruchowa byłaby niemożliwa.

Zmysł elektryczny
Ciała żywych istot wykorzystują zjawiska elektryczne ? to dzięki tym zjawiskom działa układ nerwowy, możemy poruszać mięśniami itp. Niektóre gatunki ryb wykształciły zmysł, który pozwala "widzieć" pole elektryczne wytwarzane przez inne istoty żywe. Ten zmysł jest czasem do tego stopnia rozwinięty, że zwierze używa go do elektrolokacji. Tak jak nietoperz emituje dźwięki i dzięki nim poznaje przedmioty w swoim otoczeniu, tak elektrolokacja pozwala wykryć przedmioty dzięki odbieraniu zmian pola elektrycznego.
Zmysł elektryczny występuje także u ssaków (na przykład u dziobaka), niestety do tej pory badania nie wskazują, aby ludzie go posiadali.

Zmysły magiczne
Od dziesiątków lat toczy się batalia o to, czy ludzie posiadają zmysł jasnowidzenia. W eksperymentach nad jasnowidzeniem człowiek ma na przykład odgadnąć jaka karta została wylosowana spośród 5 kart przedstawiających proste wzory (koło, trójkat, kwadrat, krzyż, fala). Na 200 takich prób osoba, która nie posiada zdolności jasnowidzenia, powinna trafić około 40 razy (20%).
W takich eksperymentach pewne osoby odgadują prawidłowo karty o wiele częściej niżby to wynikało z czystego przypadku. Część badaczy twierdzi w związku z tym, że posiadamy dowody na istnienie jasnowidzenia przynajmniej u niektórych ludzi.
Niestety nigdy nie udało się powtórzyć takich niezwykłych wyników pewnych ludzi innym eksperymentatorom. Zwolennicy jasnowidzenia tłumaczą ten fakt, mówiąc, że jasnowidzenie to bardzo delikatna zdolność, podobna trochę do słyszenia ulotnych dźwięków. W związku z tym, gdy zmienia się sytuacja badawcza i zmieniają się eksperymentatorzy, to jasnowidz może w nowych warunkach po prostu nie móc ujawnić swoich zdolności ? Widoczne warunki były wcześniej bardziej sprzyjające.
Przeciwnicy jasnowidzenia twierdzą jednak, że w grę wchodzi tu zupełnie inna sprawa. Gdyby ktoś rzucił kostką do gry tysiące razy, to oczywiście zdarzyć się musi, że czasem wypadnie dziesięć razy pod rząd szóstka. To jednak wcale nie dowodzi, że ta osoba posiada szczególną zdolność do wyrzucania szóstek (choć ktoś mógłby tak o sobie pomyśleć). Efektów jasnowidzenia nie daje się więc powtórzyć, bowiem poprzedni wynik był właśnie takim nietypowym, przypadkowym zdarzeniem.
Dzisiaj naukowcy są zgodni: do tej pory nie posiadamy przekonywających dowodów na istnienie spostrzegania pozazmysłowego.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 50 (909) z dnia 12 Grudnia 2014r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »