tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Zmiana kwot granicznych

 
ZUS informuje

Od 1 czerwca zmieniły się kwoty przychodu, których przekroczenie powoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytów i rencistów.
Na zawieszenie prawa do świadczeń lub zmniejszenie ich wysokości wpływa przychód osiągany z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (zatrudnienie, służba lub inna praca zarobkowa albo prowadzenie pozarolniczej działalności).
Od 1 czerwca emerytura lub renta jest zmniejszana, gdy dodatkowy przychód przekroczy 2.321,50 zł (70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za I kwartał 2010 r.). Natomiast jeżeli przychód przekroczy 4.311,30 zł (130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za I kwartał 2010 r.) wypłata emerytury lub renty jest zawieszana.
Niezależnie od wysokości przychodu zawieszeniu ani zmniejszeniu nie podlegają świadczenia:
– emerytów, którzy osiągnęli wiek wynoszący 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni),
– osób uprawnionych do renty: inwalidy wojennego, z tytułu pobytu w obozie i w miejscach odosobnienia i rent rodzinnych po tych inwalidach,
– osób uprawnionych do renty inwalidy wojskowego w związku ze służbą wojskową i renty rodzinnej po żołnierzu, którego śmierć pozostaje w związku ze służbą wojskową,
– osób, które osiągały przychód z tytułu pracy nie podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych (np. samoistna, a więc nie wykonywana na rzecz pracodawcy, umowa o dzieło.
Renta socjalna jest zawieszana, gdy przychód przekroczy 995 zł (30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za I kwartał 2010 r.).


* * *
Wyższy zasiłek pogrzebowy

Od 1 czerwca do 31 sierpnia 2010 r. kwota zasiłku pogrzebowego wynosi 6.632,76 zł.


rz.p.   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (675) z dnia 18 Czerwca 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »