Zmagania kolarskich twardzieli

W niedzielę, 27 stycznia w zabytkowym parku w Mroczkowie Gościnnym odbył się Zimowy Maraton MTB

W niedzielne przedpołudnie do Mroczkowa Gościnnego przyjechało niemal pięćdziesięciu kolarzy. Początkowo chęć wzięcia udziału w Zimowym Maratonie MTB deklarowało dużo więcej zawodników, jednak 10?stopniowy mróz odstraszył część śmiałków. Ci, którzy stanęli na starcie, wykazali się chęcią jazdy na rowerze w tak ekstremalnych warunkach.
Mroczków Gościnny znany jest kolarzom w całym kraju. Przez wiele lat opoczyński klub Optex organizował tu zawody kolarskie Pucharu Polski w kolarstwie przełajowym. Tym razem zawodnicy rywalizowali na zupełnie innej trasie. Start i meta wytyczone zostały przy budynku Zespołu Szkół Technicznych. Ta placówka była współorganizatorem maratonu. Kolarze rywalizowali na dwóch dystansach: 20?kilometrowym ?mega? i 40?kilometrowym ?giga?.
Cała impreza odbyła się zgodnie z przewidywaniami organizatorów. Start o godz. 11.00, a po nim niesamowicie duże tempo nadane przez zwycięzcę dystansu ?mega? Grzegorza Macholę ? 13?letniego kolarza Startu Tomaszów Mazowiecki.
W gronie kobiet trasę najszybciej pokonała Patrycja Świerczyńska ? 13?latka ze Startu Tomaszów Mazowiecki. Strata czasowa do zwycięzcy tego dystansu była niewielka jak na warunki zimowe i wynosiła 19 minut. Patrycja dojechała do mety jako dziewiąta w kategorii open. Z opocznian najszybciej ten dystans pokonał Andrzej Wędzikowski.
Na dystansie ?giga? odbyła się zacięta rywalizacja pomiędzy Piotrem Krakowiakiem z Legionowa a Cezarym Zamaną ? znanym kolarzem szosowym, obecnie organizatorem serii maratonów MTB Mazovia. Ostatecznie zwyciężył Krakowiak.
Wielka determinacja Krystyny Żyżyńskiej, jedynej zawodniczki na długim dystansie, została dostrzeżona i doceniona. Pani Krystyna jest potrójną zwyciężczynią. Za dwa swoje osiągnięcia została uhonorowana dwoma pucharami ? kat. open giga kobiet i kat. kobiet K2. Trzecie osiągnięcie zostanie zapewne w pamięci i nogach pani Krystyny.