tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Opoczno

 Zimowa akcja druhów

 
W porozumieniu z wędkarzami drużyna z OSP w Opocznie wycinała przeręble na zalewie. Wszystko po to, by sprawdzić czy nie tworzy się zjawisko tzw. przyduchy

Utrzymująca się od wielu tygodni sroga zima jest bardzo groźna dla ryb. Gruba pokrywa lodu i śniegu na zbiornikach może prowadzić do powstania tzw. przyduchy zimowej. Do wody nie dociera światło, co uniemożliwia fotosyntezę. W efekcie zmniejsza się ilość tlenu rozpuszczonego w wodzie, a to może z kolei spowodować śnięcie ryb.
Dbając o miejscowy zbiornik opoczyńscy wędkarze zorganizowali akcję wykuwania przerębli, a o pomoc poprosili druhów z jednostki OSP. W poniedziałek, 8 lutego nad zalewem stawiła się drużyna ratownicza pod dowództwem prezesa jednostki druha Jarosława Jurowskiego. W ruch poszły łopaty, piły spalinowe i bosaki. W ciągu dwóch godzin strażacy wycięli trzy duże przeręble, co wcale nie było takie łatwe. Okazało się, że lód miał ponad 40 cm grubości i składał się z dwóch warstw. Wędkarze przyznawali, że prawie półmetrowego lodu nie widzieli w Opocznie od lat. Teraz będą obserwować czy z rybami nie dzieje się nic niepokojącego.
Dodajmy, że dla opoczyńskich strażaków nie była to pierwsza akcja tej zimy. - W ubiegłym tygodniu braliśmy udział w ratowaniu łabędzia na Pilicy w Ponikle w gminie Poświętne - informuje prezes Jurowski. Ptak nie mógł wystartować, ponieważ przyczepiony do jego nogi sznurek przymarzł do lodu.
Akcja nie była łatwa i trwała dwie godziny. Strażacy musieli użyć ekwipunku do nurkowania oraz drabiny. Na szczęście udało się i ptak został oswobodzony.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (657) z dnia 12 Lutego 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »