tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Ze zwierzętami inaczej

 

Wyższe kary za znęcanie się nad zwierzęciem. Zakaz stałego trzymania psów na łańcuchach. Zakaz tzw. kopiowania, czyli przycinania im ze względów estetycznych ogona i uszu. Zakaz odstrzału błąkających się zwierząt domowych. To tylko część zmian w ustawie o ochronie praw zwierząt, które weszły w życie 1 stycznia.
Za znęcanie się nad zwierzętami grozi obecnie do dwóch lat ograniczenia lub pozbawienia wolności. Za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem do trzech. Do tego dochodzi m.in. możliwa nawiązka na wskazany przez sąd cel związany z ochroną zwierząt, od 500 do 100 tys. zł.
Zwierzęta nie mogą być trzymane na uwięzi dłużej niż przez 12 godzin albo w sposób powodujący ich cierpienie. Łańcuchy czy smycze nie mogą być krótsze niż trzy metry. Złamanie tych zakazów to wykroczenie.
Myśliwi nie mogą już odstrzeliwać błąkających się zwierząt domowych. Za to każdy, kto napotka w lesie lub poza terenem zabudowanym porzuconego psa lub kota, w szczególności na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym schronisko dla zwierząt, straż gminną (miejską) lub policję.
Ustawa zakazuje sprzedaży zwierząt domowych na targowiskach. Można je rozmnażać tylko w zarejestrowanych hodowlach.


(wk)   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (758) z dnia 20 Stycznia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »