tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Zdaniem psychologa

 

Wydawałoby się, że wszyscy chcą mieć jak najbardziej atrakcyjnych partnerów. Czy jednak aby na pewno? Jak radzimy sobie, gdy nasze pragnienia odbiegają od rzeczywistości?

Brzydki partner

Przystojni mężczyźni i piękne kobiety budzą pożądanie. Dlatego ładni ludzie szybciej (w młodszym wieku) znajdują chłopaka lub dziewczynę, niż osoby mniej atrakcyjne. Bycie ładnym także się opłaca – sprawia, że łatwiej jest zdobyć pracę, ładni ludzie są rzadziej zwalniani w czasach kryzysu i przypisuję się im bardziej korzystne cechy wewnętrzne niż ludziom brzydkim.
Wydawać by się mogło, w związku z tym, że każdemu powinno zależeć na posiadaniu jak najbardziej atrakcyjnego partnera. A jednak badania pokazują, że często wcale tak nie jest.

Pożądam, więc unikam
Gdy mężczyzna widzi dwie kobiety i jedna z nich szczególnie mu się podoba, bywa że zaczyna rozmawiać z tą mniej atrakcyjną. Wtedy czuje się mniej onieśmielony, jest pewniejszy siebie. Kobiety niekiedy stosują podobną strategię – gdy podoba im się mężczyzna, celowo omijają go wzrokiem i udają, że nie zwracają na niego uwagi.
Tak naprawdę jest to bardziej ogólny mechanizm – czasem po prostu nie próbujemy osiągać atrakcyjnych celów – nie szukamy lepszej pracy, zdobycia lepszego wykształcenia itp., rezygnujemy zanim jeszcze zaczniemy („I tak się nie uda!”) Tak robimy zwłaszcza wtedy, gdy ewentualne niepowodzenie zagrozić może samoocenie („Odrzuciła mnie piękna kobieta, widocznie nie jestem dość atrakcyjny”).
Bywa, że występuje tu dodatkowy mechanizm psychologiczny kwaśnych winogron – tak jak z bajki o lisie, który próbował dosięgnąć winogron, ale ponieważ były zbyt wysoko, powiedział sobie – „Tak naprawdę nie mam na nie ochoty, zresztą i tak pewnie są kwaśne”.
Narcystyczne zakochanie
Czy to jednak źle, że czasem nie staramy się osiągnąć atrakcyjnych celów? Jeśli nie próbujemy ich zdobyć, to co prawda, ich nie zdobędziemy, ale z drugiej strony… Czy nie jest głupio marnować czas, wysiłki i narażać się na frustracje, próbując osiągać to, co jest poza zasięgiem? Porywać się z motyką na słońce? Kopać się z koniem?
Jeśli ktoś nie potrafi przyjąć do wiadomości, że nie jest tak atrakcyjny jak mu się zdaje, będzie zachowywać się równie irracjonalnie jak ten, kto uważa, że jest zupełnie nieatrakcyjny i w związku z tym unika wszelkich wyzwań.
W relacjach miłosnych zjawisko zdobywania miłości osoby, która nas odrzuca, nazywane jest stalkingiem.
Agnieszka: Kamil się o mnie starał i to było na początku nawet miłe. Przynosił mi kwiaty, mówił o swojej miłości itp. Ale gdy zdecydowałam się, że nie chcę go za chłopaka, rozpoczęło się piekło: niechciane prezenty, telefony, ciągłe SMS–y, jeździł za mną autem, zaczepiał na ulicy. Nie docierało do niego, że go nie chcę. Na szczęście skończyło się, ale dopiero gdy znalazłam sobie innego chłopaka.
Tak jak Kamil zachowują się osoby, których pouczcie wartości jest nierealistycznie rozdęte. One nie przyjmują do wiadomości porażek. Dlatego na niepowodzenie reagują irracjonalnie – stają się agresywne. Nie uczą się też na swoich błędach.
Jak więc znaleźć drogę między Scyllą a Charybdą – miedzy rezygnowaniem a podejmowaniem wysiłków? Wydaje się, że szalenie ważna jest tu umiejętność znoszenia niepowodzeń i trafne oszacowanie własnych możliwości. Niestety psycholodzy odkryli, że na prawdzie wcale nam nie zależy – wolimy żywić pozytywne złudzenia co do siebie, niż konfrontować je z rzeczywistością.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 2 (705) z dnia 14 Stycznia 2011r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »