tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

  Zarząd z absolutorium

 
W środę, 22 czerwca odbyła się VII w obecnej kadencji sesja Rady Powiatu. Jej najważniejszy punkt dotyczył udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu


Tuż po rozpoczęciu obrad na starostę Jana Wieruszewskiego czekała niespodzianka. Imieninowe życzenia złożyli mu przewodniczący Rady Marek Ksyta, wiceprzewodnicząca Anna Reszelewska, wicestarosta Józef Róg oraz dyrektorka Zespołu Szkół im. Jana Brzechwy Katarzyna Tomczak. Później było już tylko na roboczo. Posiedzenie przebiegało dość sprawnie, z małymi wyjątkami.
Do pierwszego zamieszania doszło w trakcie ustalania porządku obrad. Przewodniczący poinformował, że do Rady wpłynęła skarga na działalność powiatowego inspektora nadzoru budowlanego i radni muszą ją rozpatrzyć. Zaproponował wprowadzenie stosownej uchwały do porządku sesji. Wywołało to poruszenie na sali. Radny Andrzej Kopania oraz powiatowy inspektor Tadeusz Zdulski dowodzili, że Rada nie ma kompetencji do rozpatrywania skargi. Za jej wprowadzeniem pod obrady był natomiast starosta. W końcu doszło do głosowania, w wyniku którego projekt uchwały wszedł do porządku. ?Za? głosowało czternaście osób, przeciw były cztery.
Sprawozdanie międzysesyjne z prac Zarządu Powiatu już tradycyjnie odczytał radny Bogdan Kubiszewski. Do zaprezentowanej informacji nie było żadnych pytań. Głos zabrał tylko radny Kopania, który podziękował władzom powiatu za zmianę decyzji w sprawie budowy łącznika z parkingiem od ulicy Partyzantów przy szpitalu. Podczas poprzedniej sesji apelował do zarządu, by ten wrócił do negocjacji z burmistrzem Opoczna i zmienił negatywną opinię w tym zakresie. Jak już pisaliśmy, obie strony doszły do kompromisu, co potwierdził starosta. Nikt nie zabrał głosu w kolejnym punkcie sesji ? zapytaniach i interpelacjach.
Następnie rozpoczęto długą procedurę absolutoryjną. Radni zapoznali się ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za 2010 r., sprawozdaniem finansowym, opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi, informacją o stanie mienia w powiecie na 31 grudnia 2010 r. oraz stanowiskiem komisji rewizyjnej. Potem wzięli udział w głosowaniu nad udzieleniem zarządowi absolutorium. Najważniejsza uchwała dnia została przyjęta jednogłośnie. Starosta Wieruszewski podziękował radnym i współpracownikom. Ocenił, że 2010 rok dobrze zapisał się w działalności powiatu.
Kolejne punkty sesji nie wywołały żadnych dyskusji. Do informacji komendanta powiatowego PSP o stanie bezpieczeństwa powiatu w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz sprawozdania komendanta powiatowego policji nie było pytań. Jedynie przewodniczący Ksyta pochwalił współpracę policji ze strażą. Dodał, że tematy zostały szczegółowo omówione na komisjach.
Radni nie pytali również o domy pomocy społecznej. Głos zabrali za to szefowie obu placówek. Dyrektorka DPS?u w Białaczowie Renata Konecka przypomniała, że dom znajduje się w okresie przejściowym. Obecnie może przyjąć tylko 46 osób, ale czeka na nowy lokal na 99 osób w Niemojowicach. Z kolei dyrektor DPS?u w Drzewicy Krzysztof Wylon dobrze ocenił sytuację w swojej placówce ? zarówno pod względem ekonomicznym jak i organizacyjnym. Drzewicki DPS może przyjąć 77 osób. Jan Wieruszewski dodał, że sprawa finansowania mieszkańców DPS?ów na starych zasadach była dyskutowana podczas ostatniego posiedzenia konwentu starostów.
Później rozpoczął się blok głosowań, w którym radni podjęli trzynaście uchwał. Dokonali zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Opoczyńskiego na lata 2011?2018 oraz tegorocznym budżecie. Powodem korekt są niższe niż pierwotnie zakładano wartości inwestycji po przetargach. Więcej czasu poświęcili na uchwałę dotyczącą wyrażenia zgody na przelew wierzytelności. Chodzi o zobowiązania istniejące i przyszłe, należne spółce Asclepios z Wrocławia z tytułu wykonania umowy na dostawę leków zawartej 28 grudnia ubiegłego roku ze Szpitalem Powiatowym im. Edmunda Biernackiego. Wierzytelności mają być przelewane na rzecz Alior Banku jako zabezpieczenie umowy kredytowej. Wątpliwości, co do treści uchwały wyraził radny Jacek Pacan, który zauważył, że radni mają za mało informacji ? nie wiedzą, jaki jest dokładnie cel przelewów, nie znają zapisów specyfikacji i umowy. Wywiązała się dość długa dyskusja. Głos zabierali m.in. główna księgowa szpitala Jolanta Wijata oraz starosta, który wyjaśnił, że służby prawnicze nie zgłosiły żadnych uwag. W związku z tym przystąpiono do głosowania i uchwała przeszła bez problemu. Za jej przyjęciem głosowało 15 radnych, trzy osoby wstrzymały się od głosu.
Jolanta Wijata omówiła również roczne sprawozdanie finansowe szpitala. Jak już pisaliśmy, zysk netto w 2010 roku wyniósł 1,15 mln zł. ? Dodatni wynik szpital uzyskał czwarty rok z rzędu ? podkreśliła. Nie wiadomo jednak, co będzie w przyszłości, ponieważ NFZ planuje zmianę kontraktowania. Starosta Wieruszewski przyznał, że zapowiedzi nie są dla powiatów optymistyczne.
Po dziesięciominutowej przerwie, na którą czekano z wytęsknieniem ? w sali konferencyjnej było tego dnia wyjątkowo gorąco ? radni przyjęli kolejne uchwały. Uchwalili m.in. powiatowy program ochrony zdrowia psychicznego na lata 2011?2015 i nowe stawki opłat za usuwanie i przechowywanie pojazdów usuniętych z dróg na parkingu strzeżonym. Zgodzili się także na przyznanie z budżetu powiatu 36 tys. zł parafii pw. św. Bartłomieja na prace remontowe przy zabytkowym kościele pw. Marii Magdaleny. O tym, że parafia wystąpi o taką pomoc, pisaliśmy w kwietniu.
Już na zakończenie powrócono do skargi na działalność powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, którą złożył jeden z mieszkańców. ? Bardzo trudno rozpatrywać tę skargę, ale jest to zadanie Rady Powiatu i nie możemy od niego odstąpić ? powiedział starosta. ? Zarząd proponuje, aby dziś nie rozstrzygać tej kwestii, tylko przełożyć ją na sierpień. Chcemy wystąpić do wojewódzkiego inspektora, by wypracować dobre stanowisko.
Sekretarz powiatu Grażyna Wielgus odczytała projekt uchwały w sprawie przesunięcia terminu skargi na następną sesję. Na sali znowu rozgorzała dyskusja, którą zakończyło głosowanie nad nowym projektem. Radni przyjęli go jednogłośnie. Skarga będzie więc rozpatrywana za dwa miesiące.
W punkcie ?zapytania i wolne wnioski? nikt nie zabrał głosu, dlatego przewodniczący mógł zamknąć obrady. Trwały one prawie trzy godziny. Jak na sesję powiatową, całkiem długo.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (729) z dnia 1 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »