tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Zapalili 96 zniczy

 
We wtorek, 13 kwietnia Drzewica uczciła pamięć ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. W uroczystościach wzięły udział tłumy mieszkańców

Główne uroczystości odbyły się w kościele pw. św. Łukasza. Zainaugurowała je inscenizacja patriotyczna w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Po przejmującym spektaklu rozpoczęła się msza w intencji wszystkich ofiar katastrofy. Nabożeństwo koncelebrowali proboszczowie parafii w Drzewicy – obecny ks. Adam Płuciennik i były ks. prałat Stanisław Madej.
Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Płuciennik nawiązując m.in. do postaci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz honorowego obywatela Drzewica – ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. O swoich osobistych spotkaniach z prezydentami i przeżyciach z tym związanych mówił z kolei burmistrz Janusz Reszelewski. Na zakończenie gospodarz gminy zaprosił wszystkich uczestników mszy do udziału w drugiej części uroczystości.
Ta odbyła się na placu Wolności. W ciszy i skupieniu mieszkańcy przeszli pod pomnik, na którym widnieje tablica „W hołdzie pamięci poległym i pomordowanym za wolną Ojczyznę” odsłonięta 7 marca 2005 roku przez prezydenta Kaczorowskiego. Teraz drzewiczanie oddali hołd tragicznie zmarłemu honorowemu obywatelowi gminy, prezydentowi Kaczyńskiemu i jego żonie Marii oraz wszystkim, którzy zginęli lecąc do Katynia. Kiedy przestały wyć syreny, pod pomnikiem zapalono znicze. Było ich dokładnie 96, tyle, ile ofiar katastrofy…

* * *
Uchwałę w sprawie nadania prezydentowi Kaczorowskiemu honorowego obywatelstwa Drzewicy Rada Gminy i Miasta podjęła jednogłośnie 29 grudnia 2004 roku. Ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie przyjechał do Drzewicy w niedzielę, 6 marca 2005 roku. Wziął udział w mszy, której przewodniczył ówczesny ordynariusz diecezji radomskiej ks. bp Zygmunt Zimowski. Honorowe wyróżnienie odebrał 7 marca podczas uroczystej sesji Rady Gminy i Miasta. Oprócz tytułu otrzymał kopię polskiej szabli oficera piechoty z 1917 roku. – Spotkanie w Drzewicy – mieście z patriotyczną przeszłością – jest dla mnie szczególnie ważne. Życzę mojemu miastu coraz lepszego rozwoju. Nich żyje Drzewica i jej mieszkańcy – mówił podczas sesji.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 15 (666) z dnia 16 Kwietnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »