tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Kultura

 Zacząć od nowa - Książki na TOP-ie

 
W związku z obchodzonym 10 września Dniem Zapobiegania Samobójstwom, chcielibyśmy zwrócić uwagę na samobójstwa, jako na najczęstszą przyczynę przedwczesnych zgonów, którym można zapobiec. Codziennie na całym świecie ponad tysiąc osób umiera taką właśnie śmiercią, a liczba prób samobójczych jest kilkakrotnie większa. Wskaźnik demograficzny samobójstw w Polsce wynosi około 1213 na sto tysięcy zgonów. Dlatego polecamy "Moje 16 urodziny. Zaczynam wszystko od nowa"Elisa Veronelli, "Moje 16 urodziny. Zaczynam wszystko od nowa", wydawnictwo eSPe, 2008


Nastolatek, który nie ma oparcia w rodzicach, często czuje się samotny, opuszczony i mało pewny siebie. Nierzadko też z powodu niezrozumienia przez otoczenie i braku więzi rodzinnej decyduje się na ostateczny krok, jakim jest odebranie sobie życia.
Samobójstwo intrygowało człowieka już od wieków. Dopatrywał się on w tym akcie nieczystych sił, mrocznych tajemnic, kroku zmierzającego w nieznane. Encyklopedyczny słownik psychiatrii definiuje samobójstwo jako pozbawienie się życia, szczególny sposób rozwiązania konfliktów pochodzenia środowiskowego i społecznego.
"Moje 16 urodziny. Zaczynam wszystko od nowa" to intymne zwierzenia nastolatka, który krzyczy w milczeniu o swojej samotności, bólu, zranionych uczuciach i nadziejach. Walczy, wierzy, cierpi, marzy, ciągle ma nadzieję, jednak w końcu poddaje się.
Droga Ivano do próby samobójczej zaczęła się w gruncie rzeczy niepozornie. Skryty i wrażliwy chłopiec nie miał żadnych przyjaciół wśród rówieśników, dlatego postanowił szukać zrozumienia, kontaktu z ludźmi przez Internet. Postanowił napisać do Elizy, która stała się jego wirtualną koleżanką. Zwierza się jej ze swych problemów w szkole oraz opowiada o swej samotności. Ma wrażenie, że rodzice nie chcą wchodzić mu w drogę, nie rozumieją go.
Marzeniem Ivano jest zostać poetą. Twierdzi, że kiedyś będzie sławny, jego poezja jest jednak przepełniona smutkiem i żalem. Samotność, która mu doskwiera jest dla niego nieuleczalnym złem i chłopak zdaje sobie sprawę z tego, że sam nie podoła swoim problemom. Nie radzi sobie również z okresem dorastania, nieodwzajemnioną miłością do dziewczyny szkolnego podrywacza, czuje się zagubiony i pełen obaw związanych z istnieniem Boga oraz z samodzielnym decydowaniem o wielu sprawach.
Z dnia na dzień coraz bardziej zauważa, jak wielka przepaść jest między nim, a rodzicami. Ich brak rozmowy z dzieckiem sprawił, że Ivano tak naprawdę nie wiedział, co o nim myślą, nie znał ich wymagań i zapatrywań względem jego osoby, nigdy nie usłyszał od rodziców, że są z niego dumni, że w każdej sytuacji może liczyć na ich pomoc. To doprowadzało Ivano do frustrujących myśli.
W końcu decyduje: (?) napiszę mój ostatni wiersz (?) Usiądę sobie na gzymsie i poczekam do zachodu. Kiedy słońce skryje się już za horyzontem, nadejdzie ten moment. Pozwolę, żeby moje ciało się ześlizgnęło i wszystko będzie skończone. Życie nie będzie mogło już mnie skrzywdzić.
Ivano zdecydował się na samobójczy skok z budynku. Jego życie zostało jednak ocalone, dostał drugą szansę. Cztery miesiące po próbie dochodzi do wniosku, że: (?) jakaś nieodparta siła rzuciła mnie najpierw ku śmierci, a potem ku nowemu, innemu życiu.
Jak toczyło się życie Ivano po próbie samobójczej? Czy osiągnął upragniony spokój i był wreszcie doceniany, rozumiany i w pełni szczęśliwy? Zapraszamy do lektury.
Próba samobójcza Ivano, podobnie jak i innych osób decydujących się na ten krok, nie była kwestią wyboru. Nastąpiła, ponieważ cierpienie i bezradność przerosły siły nastolatka. Osamotnienie sprawiło, że widział on swą przyszłość w szarych barwach i zapragnął swej śmierci. Wystarczyłoby, aby chłopak zaakceptował siebie, zauważył starania ludzi, którzy go kochają, sam zdecydował się dawać innym swą miłość, a z pewnością nigdy nie doszłoby do owej podbramkowej sytuacji. Życie nie może być radosne, gdy jest się zadufanym w sobie indywidualistą, obojętnym na otaczającą rzeczywistość. Człowiek decydujący się na śmierć, rezygnuje z wyjścia z sytuacji trudnych, ze stawienia czoła problemom. Należy umieć znaleźć złoty środek, ponieważ żadna ze spraw nie jest aż do tego stopnia beznadziejna, aby zdecydować się na odebranie sobie życia. Życie to dar, każdy człowiek otrzymał je jedno, powinien o nie dbać i cieszyć się z każdej przeżytej chwili.
Ivano otrzymał drugą szansę. Należy jednak zastanowić się nad tym, co by było, gdyby? pomoc nadeszła za późno?


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 38 (845) z dnia 20 Września 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »