tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Zachwyceni pobytem w Drzewicy

 
Po południu w piątek, 17 maja do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy przyjechali uczniowie i nauczyciele w ramach międzynarodowego projektu Comenius Waste not ? Want not". Nad Drzewiczkę dotarły delegacje z Włoch, Portugalii, Turcji i Bułgarii


Na placu Wolności czekały rodziny przyjmujące zagranicznych uczniów oraz nauczyciele ZSP, którzy goszczą opiekunów. Po krótkim zamieszaniu związanym z odnalezieniem swojej host family (rodziny goszczącej) wszyscy zostali szczęśliwie zakwaterowani. Część nauczycieli udała się na nocleg do hotelu "Zamkowa".
Wieczorem zagraniczni opiekunowie spotkali się z gospodarzami na zapoznawczej kolacji. Nauczyciele, którzy uczestniczyli w poprzednich wyjazdach, serdecznie witali przyjaciół, inni prowadzili pierwsze rozmowy z nowymi znajomymi. W tym czasie uczniowie mieli czas na poznanie rodzin, a z nieoficjalnych źródeł wiemy, że świetnie bawili się nad zalewem.
Sobota, 18 maja była dniem podziwiania uroków Drzewicy. Rano na rynku czekał przewodnik ? nauczyciel ZSP, Andrzej Kwiecień. W kilku językach przekazał mnóstwo ciekawostek na temat historii miasta.
Międzynarodowa grupa zobaczyła drzewicki park i zamek. Swoje podwoje otworzył kościół parafialny. Gości powitał proboszcz parafii pw. św. Łukasza, ks. Adam Płóciennik, który przy pomocy nauczycieli ZSP, mówiących w języku angielskim, przybliżył dzieje kościoła. Europejczycy byli pod ogromnym wrażeniem historii świątyni.
Ukwieconymi uliczkami miasta grupa udała się nad zalew. Pogoda dopisywała, humory również, dlatego czas nad wodą upłynął na chwilach relaksu w wiosennych promieniach słońca.
Po obiedzie uczniowie zakończyli oficjalną część programu. Co nie znaczy, że brakowało atrakcji. Wręcz przeciwnie. Młodzież ZSP zorganizowała swoim kolegom wieczór nad zalewem. Do której godziny trwała wspólna zabawa, nie wiemy. Wiemy natomiast, że rano trudno było dobudzić uczniów i zachęcić do jakiejkolwiek aktywności.
Z kolei nauczyciele w sobotnie popołudnie udali się do Strzyżowa, gdzie panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały pokaz tradycji ludowej oraz lokalne potrawy. W sfinansowaniu i organizacji spotkania pomógł Urząd Gminy i Miasta.
Gospodynie przyjęły zagranicznych gości z ogromną serdecznością i otwartością, stwarzając fantastyczną atmosferę. Już w progu pięknie udekorowanej świetlicy czuć było odświętny nastrój oraz pachnące jedzenie.
Po ludowych przyśpiewkach między kolejnymi potrawami gospodynie porywały zagranicznych gości do tańca. Jak się okazało, z poleczkami, oberkami i innymi tańcami ludowymi wszyscy radzili sobie świetnie. Oprócz tańców goście uczyli się prostych piosenek ludowych. Muzykanci przygrywali, a cała sala śpiewała na ludową nutę.
To tylko część atrakcji. Strzyżowianki przyniosły opoczyńskie stroje ludowe, które można było przymierzyć. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, bo zagraniczne przedstawicielki płci pięknej, ubrane w ludowe sukienki, z wielką chęcią ruszyły w tany. Nie zabrakło sesji zdjęciowych. Na zakończenie trwającego do późnych godzin nocnych spotkania gospodynie zaśpiewały każdemu piosenkę.
Niedziela, 19 maja rozpoczęła się zbiórką na placu Wolności o godz. 7.00. Lekko zaspani uczniowie i jeszcze bardziej zaspani nauczyciele stawili się przed autokarem, skąd wyruszyli na podbój stolicy. Warszawa powitała wszystkich słoneczną pogodą.
Trzeba przyznać, że poruszanie się tak liczną grupą stanowi nie lada wyzwanie. Jedni są już w autokarze, inni jeszcze w trakcie zwiedzania, a kolejni właśnie się zgubili.
Europejczycy rozpoczęli od wjazdu na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki. Wykonywanie zdjęć zajęło mnóstwo czasu, dlatego trzeba było truchtem biec do autobusu widokowego, który obwoził po najważniejszych zabytkach stolicy. Inne ciekawe miejsca zwiedzano we własnym zakresie.
Podczas wizyty w Planetarium wycieczkowicze podziwiali niebo nad Warszawą i obejrzeli film o gwiazdach. Ponieważ warunki sprzyjały, a niewyspanie dawało się we znaki, drzemka była wybawieniem. Po wyjściu z projekcji niejeden widz miał "efekt zaspanych oczu".
Po lunchu rozpoczęła się wędrówka po centrum. Nasza grupa zwiedziła Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zostając przypadkowym uczestnikiem manifestacji pod Zamkiem Królewskim. Tego dnia część wystaw zamkowych była bezpłatna, co pozwoliło gościom wzbogacić się o kolejną porcje informacji o Polsce.
Jeszcze tylko kolacja, wieczorny spacer Starówką i pokaz świetlny fontann. Ale warto było czekać do późnego wieczoru, bo widok zapierał dech w piersiach. Nic dziwnego, że sesja zdjęciowa nie miała końca i ciężko było zebrać grupę w autobusie. Należało jednak wracać. Tuż po północy grupa zameldowała się w Drzewicy.
Poniedziałek, 20 maja to dzień kolejnych atrakcji na miejscu. Rano ? po krótkiej odprawie w szkole ? wszyscy zagraniczni goście udali się do Urzędu Gminy i Miasta, gdzie zorganizowano spotkanie z władzami samorządowymi: przewodniczącą RGiM Marią Teresą Nowakowską, burmistrzem Januszem Reszelewskim, skarbniczką gminy Ireną Jóźwicką i dyrektorem ZEAS Andrzejem Krzyżanowskim. Powitani przez burmistrza goście obejrzeli prezentacje promującą najciekawsze miejsca Drzewicy. Pokaz tłumaczyła koordynatorka projektu, Ilona Długosz. Na zakończenie otrzymali upominki.
Później uczniowie i nauczyciele udali się nad tor kajakowy, gdzie zawodnicy LKK Drzewica pod okiem trenerów przygotowali efektowny pokaz kajakarstwa górskiego. Był on wstępem do kolejnej atrakcji ? spływu kajakowego Drzewiczką. Chętnych nie brakowało ? na wodzie znalazło się około 20 osób.
Bez pomocy kajakarzy z Gimnazjum im. Jana Pawła II i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych a także nauczycieli ZSP impreza byłaby trudna do zrealizowania. Zabezpieczyli oni techniczną stronę przedsięwzięcia. Ponieważ większość zagranicznych gości płynęła kajakami po raz pierwszy, w każdej osadzie znajdował się wykwalifikowany sternik.
Pogoda była niepewna, bo gdzieś w okolicy cały czas grzmiało. Pomimo tego humory dopisywały. Padający od czasu do czasu deszcz, lądujące w wodzie telefony komórkowe czy wywrotki z łódek nie przekrzyżowały planów. Po około trzech godzinach łodzie dotarły do Nieznamierowic. Stało się to w ostatniej chwili przed gradem. Mniej lub bardziej przemoczeni wodniacy zostali rozwiezieni autokarem do domów.
Przed wieczorem wszyscy spotkali się na terenie domków letniskowych. Rozpoczęło się grillowanie. Były kiełbaski, szaszłyki i inne smakołyki. Nie zabrakło ogniska, muzyki i tańców. Impreza trwała do późna w nocy. Goście wrócili na nocleg bardzo zadowoleni i z niecierpliwością czekali na następne dni pełne atrakcji.
Kolejna relacja za tydzień.




Wspólna fotografia na tle drzewickiego zamku



Zabawa w świetlicy wiejskiej w Strzyżowie


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (828) z dnia 24 Maja 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »