tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Zaatakowali pociąg

 

Jedną z atrakcji Dni Opoczna 2010 była organizowana przez Muzeum Regionalne rekonstrukcja historycznych wydarzeń na dworcu PKP.
Ponad dwutysięczna widownia była zaskoczeniem dla organizatorów. Inscenizacja historyczna ukazała akcję partyzanckiego Oddziału Lotniczego AK „Henryk”, wchodzącego w skład 25 pp AK im. ziemi piotrkowsko–opoczyńskiej z 31 lipca 1944 roku na niemiecki pociąg w Petrykozach (dawna stacja Białaczów). Partyzanci, odtwarzani przez opoczyńską grupę rekonstrukcyjną działającą przy Muzeum Regionalnym, zaatakowali niemieckich żołnierzy i po opanowaniu sytuacji z wagonu towarowego zabrali skrzynki z amunicją i broń. W żołnierzy okupanta wcielili się członkowie: 26 Infanterie Regiment z Radomia, 17 Infanterie Division z Kozienic, „Anlage Mitte” z Konewki oraz niezrzeszeni.
Przed rozpoczęciem rekonstrukcji do zebranych przemówili świadkowie tamtych wydarzeń, którzy specjalnie przybyli do Opoczna. Wśród nich, ranny w akcji 66 lat temu, por. Stanisław Ślifirski „Jastrząb”, obecnie mieszkaniec Warszawy, żołnierz oddziału por. Tadeusz Stanisławski „Błysk” z Ostródy oraz syn zamordowanego w wyniku represji Bronisława Dudy „Cygana” – Jerzy Duda z Petrykóz z kuzynką Marią Szymczyk–Synderacką z Olsztyna (również świadkowie tamtych wydarzeń). Gościem honorowym był gen. Aleksander Arkuszyński „Maj”, który w kilku słowach podziękował organizatorom za pamięć o 25 pp AK i za taką formę lekcji historii.
Po zakończeniu pokazu burmistrz Jan Wieruszewski wraz z zastępcą Jarosławem Wiktorowiczem oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Zdzisławem Wojciechowskim wręczyli zaproszonym gościom wydawnictwa regionalne. Natomiast widzowie fotografowali się z odtwórcami historycznych wydarzeń.
Oprócz walki można było zobaczyć skład kolejowy, który specjalnie został sprowadzony na rekonstrukcję. Każdy chętny mógł również zakupić historyczne publikacje dotyczące drugiej wojny światowej na ziemi opoczyńskiej oraz wziąć udział w akcji „Bezpieczny przejazd”.
Inscenizacja została sfinansowana ze środków Urzędu Miejskiego w Opocznie. Ogromnej pomocy udzieliły spółki: PKP Cargo Świętokrzyski Zakład Spółki w Skarżysku–Kamiennej, PKP Polskie Linie Kolejowe Zakład Linii Kolejowych w Skarżysku–Kamiennej, Świętokrzyski Zakład Przewozów Regionalnych w Kielcach, PKP Polskie Linie Kolejowe Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Łodzi oraz ZUH „Wojciechowski”.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (677) z dnia 2 Lipca 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »