tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedam pszenżyto, tel. 500 176 ...
czytaj dalej »

UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Kupię działkę budowlaną w Opocznie - ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 Z wizytą na Słowacji

 

Na zaproszenie primatora Bytcy do partnerskiego miasta udała się oficjalna delegacja gminy Opoczno, w skład której wchodzili przedstawiciele samorządu, kultury oraz strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.
W trakcie wizyty, trwającej od 8 do 10 lipca, opocznianie wzięli udział m.in. w jubileuszu 90?lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Hliniku nad Wagiem oraz w uroczystym otwarciu wystawy prac opocznianina, Andrzeja Oliwy.
Podczas oficjalnego powitania opocznian primator Bytcy Miroslav Minarik podkreślał znaczenie Opoczna jako strategicznego partnera. Zaznaczył, że władze samorządowe Bytcy są zainteresowane rozwijaniem i zacieśnieniem dalszej partnerskiej współpracy. Pragnieniem strony słowackiej jest aby dotychczasowe kontakty pomiędzy samorządami znalazły odzwierciedlenie we współpracy gospodarczej, kulturalnej, oświatowej, a także w turystyce i kontaktach prywatnych. Zastępca burmistrza Opoczna Janusz Macierzyński odpowiadając na deklarację słowackiego burmistrza wyraził zadowolenie z wizji rozwoju partnerstwa naszych miast. Jednocześnie podkreślił, że samorząd Opoczna będzie wspierać rozwój kontaktów pomiędzy naszymi miastami.
Drugi dzień pobytu opocznian na Słowacji to dwa bardzo ważne wydarzenia: pierwsze to uroczyste otwarcie wernisażu prac Andrzeja Oliwy w bytczańskim Domu Kultury oraz zawody strażackie rozpoczynające obchody 90?lecia jednostki Ochotniczej Starzy Pożarnej w Hliniku nad Wagiem.
Strażackie zawody na Słowacji traktowane są jako sport pożarniczy i przebiegają odmiennie niż u nas. Jedyną rozgrywaną konkurencją zawodów w sporcie pożarniczym jest budowanie linii gaśniczej na czas. Zmagania drużyn odbywają się od maja do września w ramach ligi sportowej. W zawodach mających uświetnić jubileusz strażaków z Hlinika wystartowało ponad 40 strażackich drużyn, zarówno męskich jak i dziewczęcych. Najlepsze drużyny osiągnęły czasy poniżej 14 sekund.
Gospodarze zawodów mieli powody do radości, bowiem w rywalizacji kobiet pierwsze i drugie miejsce zajęły miejscowe strażaczki. Panowie z Hlinika zajęli siódme miejsce, ale też i rywalizacja w grupie mężczyzn była o wiele większa. Wieczorem po zakończeniu zawodów i rozdaniu nagród odbyła się tradycyjna zabawa strażacka.
Delegacja z Opoczna miała również możliwość zwiedzenia miasta.
Gospodarze Bytcy pochwalili się kompleksem szkolnym odnowionym przy udziale środków unijnych. Opocznianie pytali o szczegóły techniczne inwestycji, sposoby finansowania zadań realizowanych na Słowacji ze środków Unii Europejskiej, a także o system edukacji najmłodszych mieszkańców tego młodego państwa. Szczególną uwagę członków delegacji polskiej zwróciły elementy kampanii budowania tożsamości narodowej. W każdej szkolnej sali, na wyeksponowanym miejscu znajdowało się godło narodowe i flaga państwowa, opatrzone dodatkowo tekstem hymnu narodowego Słowacji oraz wyciągiem najważniejszych artykułów ze słowackiej konstytucji.
Gospodarze z dumą pokazywali nowoczesny i funkcjonalny Dom Kultury oraz odnowiony pałac ślubów palatyna Juraja Turzo. Niezapomniane wrażenia pozostawiła wizyta w bytczańskim zamku, w którym znajduje się archiwum państwowe. Wśród prezentowanych dokumentów znalazły się m.in. oryginalne listy z podpisem króla, a także wypis z metryki urodzenia i zapis wyroku sądowego na najsłynniejszego zbójnika, Słowaka Juraja Janosika.
Ostatniego dnia pobytu na Słowacji delegacja Opoczna wzięła udział w uroczystościach 90?lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Hliniku nad Wagiem.
Uroczystości rozpoczęła msza w intencji strażaków, podczas której czytania odbywały się w języku słowackim i polskim. Po mszy uczestnicy święta poprzedzani przez orkiestrę dętą przemaszerowali na miejscowe boisko. Tu po przypomnieniu rysu historycznego OSP w Hliniku wręczono zasłużonym strażakom odznaczenia. Wśród uhonorowanych znaleźli się opocznianie Waldemar Kaleta, komendant OSP Opoczno oraz Jarosław Jurowski, wiceprezes Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Opocznie.Artykuł ukazał się w wydaniu nr 28 (731) z dnia 15 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »