tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Z poczwarki w motyla

 
KSIĄŻKI NA TOP?ie Jednym z najskrytszych marzeń wielu kobiet jest urodzić dziecko. Taka nasza natura. Na tym jednak rzecz się nie kończy, bowiem każda z nas chciałaby mieć przede wszystkim zdrowe i śliczne niemowlęDorota Terakowska, Poczwarka, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2001


Pokornie znosimy nudności, huśtawki nastrojów i utratę figury, bo mamy nadzieję, że ta mała istotka, wynagrodzi nam wszystkie niedogodności jednym uśmiechem. Jednak nie każdej kobiecie jest to pisane. Co czuje matka, gdy lekarz mówi do niej: ?pani dziecko urodziło się z zespołem Downa?? Z taką sytuacją spotkała się Ewa, główna bohaterka książki Doroty Terakowskiej pt. ?Poczwarka?.
Adam i Ewa są ? można rzec ? doskonałym małżeństwem. Zarabiają dobrze, mają własny dom, trochę ponad trzydzieści lat i ? zgodnie z ich planem na życie ? do szczęścia brakuje im tylko dziecka. Planują wysłać je do najlepszej szkoły, zapewnić mu wszechstronne wykształcenie, zafundować lekcje tańca i muzyki. Wszystko po to, by było szczęśliwe i by pasowało do tej idealnej ?układanki?, której formę przybrało ich życie.
Tymczasem pojawia się ona. Tytułowa ?poczwarka? ? dziecko z mongolizmem, z zespołem Downa. Jej ociężałe, niezdarne ruchy eliminują oczekiwaną karierę taneczną. Niewykształcona zdolność do chwytania przedmiotów nie daje szans na pożądaną przez rodziców karierę artystki malarki. Zaburzenia mowy, słuchu, niedorozwój ciała odrzucają możliwość zdobycia nawet podstawowego wykształcenia. Myszka, bo tak ją nazwali, całą sobą eliminuje miłość ojca. Początkowo pod wpływem Adama, decydują się zostawić dziewczynkę w szpitalu lub oddać do specjalnego zakładu. Później jednak Ewa zmienia zdanie i zabiera dziewczynkę ze sobą. Upośledzona córka niszczy ich sterylny dom, nie pasuje do niego. Niszczy także dom w znaczeniu szerszym ? rodzinę. Adam stopniowo oddala się od żony, próbuje obarczać ją winą za chorobę dziecka i stara się unikać Myszki, gdy tylko pojawia się ku temu okazja. Jednak nie decyduje się na rozwód ? to mogłoby zaszkodzić mu w oczach kolegów z pracy, a tym samym przeszkodzić w dalszej karierze zawodowej. Wszyscy troje mieszkają w jednym domu, ale każde w oddzielnym świecie. Adam nie zaakceptował decyzji żony i więcej czasu poświęca pracy. Odsuwa się od rodziny, ucieka przed nią. Z pracy wraca nocą. Wychodzi nad ranem, gdy zmęczona Ewa jeszcze śpi przytulona do dziecka. Boi się spotkania z Myszką. Boi się nawet wymiany spojrzeń i świadomości, że ?poczwarka? jest jego częścią.
W ten sposób cudowny, starannie naszkicowany świat Adama zawala się. Z sypialni przenosi się do gabinetu, całe dnie przesiaduje w pracy. Jego miejsce w małżeńskim łożu zajmuje córeczka. Natomiast Ewa stopniowo uczy się kochać, rozumieć i uczyć chore dziecko życia. I choć Myszka ma najsilniejszą postać zespołu Downa, dodatkowo z tajemniczą, ciemną plamką na mózgu, jej wewnętrzny świat jest bardzo bogaty. Przebywając na strychu, marzy. W myślach pomaga Bogu w stwarzaniu kolejnego świata, uczy biblijnych Adama i Ewę śmiechu, miłości, zaczyna rozumieć, że musi dawać, a nie tylko brać. Ewa uczy się, jak żyć z chorym dzieckiem i choć czasem przeżywa bardzo trudne chwile, nie poddaje się. To dzięki niej córka poznaje życie wśród ludzi oraz miłość macierzyńską, której nigdy by nie doświadczyła, będąc porzucona. Wszystko się jednak zmienia, gdy Adam odkrywa, że to on jest dawcą dodatkowego chromosomu winnego choroby córki?
Autorka przeplata realną historię rodziny z elementami fantasy. W bajkowym świecie swojego postrzegania rzeczywistości, niepełnosprawna dziewczynka z poczwarki przeistacza się w lekkiego, zwiewnego motyla. Z dala od tego wszystkiego po rajskiej ziemi ogrodu bożego tanecznym krokiem stąpa Myszka. Obserwując stwarzanie świata na nowo podpowiada Bogu jak udoskonalić życie na Ziemi.
Książkę polecam wszystkim tym, którzy chcą poprzez lekturę wzbogacić się duchowo i emocjonalnie. Porusza temat ważny, choć trudny. Zakończenie książki (którego celowo zdradzała nie będę) niewątpliwie dziwi i zaskakuje. Osobiście uważam, że ?Poczwarka? to jedna z najsmutniejszych, a zarazem najbardziej wzruszających książek, jakie do tej pory czytałam. Gorąco polecam!


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 14 (769) z dnia 6 Kwietnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »