tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Kultura

 Z pierścieniem w tle

 

?Matki, żony, czarownice? Joanny Miszczuk to saga, którą każda kobieta powinna przeczytać. Zadowoli zarówno romantyczki, szukające w literaturze tkliwości oraz miłości ku pokrzepieniu serc, jak również wyzwolone feministki. Wielbicielki literatury obyczajowej również znajdą tu coś dla siebie, rozczarowane nie powinny być także fanki fantasy. To książka zarówno dla pań, które cenią sobie w literaturze wątki historyczne, jak i dla miłośniczek innowacji i współczesności.
Niech nie zniechęci żadnej z Was ten misz masz. Gwarantuję, że gdy sięgniecie po ?Matki, żony, czarownice?, nie będziecie chciały oderwać się od niej nawet przez chwilę. Joanna Miszczuk każdy z kolejnych rozdziałów pozostawia otwarty, a nasza kobieca ciekawość nie zna granic, więc zagłębiamy się w następnym i tak aż przez 500 stron. Książka naprawdę warta uwagi. Być może dlatego, że w każdej z bohaterek możemy dostrzec namiastkę samej siebie?
To opowieść o kilku pokoleniach pięknych, silnych, rudowłosych kobiet, w których życiu powtarza się pewien schemat ? zawsze rodzą jedną córkę i po nieudanych, rozczarowujących związkach z mężczyznami ostatecznie znajdują prawdziwą miłość. Brzmi banalnie? W istocie tak nie jest. Tylko na początku może się wydawać, że książka Miszczuk jest po prostu historią współczesnych kobiet, wiodących zwyczajne życie ze swoimi wzlotami i upadkami. Z każdą przeczytaną kartką akcja coraz bardziej staje się ciekawa i wciąga na dobre. Autorka rozciąga akcję od 1400 roku do czasów współczesnych (ostatnie zapiski pochodzą z 2010 roku). To, co łączy wszystkie kobiety z rodu to nie tylko więzy krwi, ale też niezwykły talent do języków obcych, silna osobowość i drogocenny pierścień miłości i przebaczenia przekazywany z pokolenia na pokolenie. Brzmi tajemniczo? W historię pierścienia zagłębiać się nie będę, nie byłoby bowiem niespodzianki podczas czytania książki (wciąż mam cichą nadzieję, że choć kilka z Was zdecyduje się po nią sięgnąć).
Główną bohaterką książki jest czterdziestoletnia Joanna, wybitnie zdolna językowo, szczęśliwa matka 12?letniej Kamili i żona Piotra. Przez przypadek trafia na historie swoich prababek. Śledzenie ich starannie spisanych pamiętników i historii pochłoną ją bez reszty. Mamy zatem matki, mamy też i żony, a gdzie podziewają się tytułowe czarownice? Tego też dowiadujemy się z lektury, śledząc losy prababki Joanny, która z powodu swojej niezwykłej zdolności została uznana za wysłanniczkę szatana.
Czytelnik odnosi wrażenie, że nad rodem tych kobiet ciąży fatum. Mimo dotkliwych nauczek i przeżyć, kolejna potomkini zdaje się popełniać podobne błędy. Książka Miszczuk jest świetnym studium kobiecej psychiki, siły i determinacji, ale także próżności, głupoty i naiwności. Czytając sagę i zapoznając się z notką biograficzną autorki, znajdującą się na odwrocie książki, nie sposób nie zauważyć analogii pomiędzy losem bohaterek, a biografią Joanny Miszczuk. Rude, kręcone losy, imię, nieudane małżeństwo, córka, ulubione miejsca, biegłe posługiwanie się kilkoma językami obcymi, to tylko kilka przykuwających uwagę czytelnika podobieństw. Czyżby autorka opisywała ? choćby po części ? swoją własną historię?
Książce dodaje autentyczności także wplecenie w całą historię kilka wątków autentycznych postaci. Przez lekturę przewijają się między innymi: Cyprian Kamil Norwid wraz ze swą ukochaną Marią Kalergis, malarka i rzeźbiarka Maria Baszkircewa oraz hrabia de Saint?Germain.
Czy Joannie uda się oszukać fatum i ustrzec Kamilę przed błędami kobiet z ich rodu?
Gorąco zapraszam do lektury!

?Matki, żony, czarownice?
Joanna Miszczuk,
wydawnictwo Prószyński i spółka,
Warszawa 2011


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 12 (767) z dnia 23 Marca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »