tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

Zatrudnię brukarzy/ekipy. Praca w Warszawie. ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Kultura

 Z miłości do Boga i muzyki

 
Pasja wspólnego śpiewania połączyła grupę blisko 50 młodych ludzi z terenu powiatu opoczyńskiego

We wrześniu ubiegłego roku przy parafii Podwyższenia Krzyża św. powstał Młodzieżowy Chór JP2. Zespół skupia już blisko 50 śpiewaków amatorów z terenu powiatu opoczyńskiego i cały czas się rozwija - nie tylko liczebnie, ale również pod względem repertuaru. To jedyny chór młodzieżowy działający na terenie diecezji.
Pomysłodawcą i założycielem chóru jest Piotr Pawlik, organista w kościele Podwyższenia Krzyża św. To on zaproponował grupie młodzieży z parafii, aby spróbowali razem zaśpiewać. On również zajął się stroną merytoryczną - zaproponował repertuar i podjął się prowadzenia grupy, zarażając miłością do muzyki kolejne osoby.
Na pierwszym spotkaniu, które zorganizowano we wrześniu, pojawiło się kilkanaście osób. Ale, kiedy w październiku ruszyły pierwsze próby, każda kolejna gromadziła coraz więcej chętnych. Najczęściej były to osoby z otoczenia członków chóru, przyjaciele, znajomi, koledzy ze szkoły. Ale nie tylko - udział w przedsięwzięciu zainteresował również mieszkańców innych miejscowości powiatu. Obecnie chór liczy blisko 50 członków, w większości w wieku od 15 do 25 lat.
Pierwsze próby zaowocowały przygotowaniem programu bożonarodzeniowego, którym chór zadebiutował w wigilię Bożego Narodzenia podczas pasterki. Wykonane wówczas kolędy - nie tylko te najpopularniejsze, ale również utwory mniej znane - spotkały się z aplauzem ze strony kapłanów i zgromadzonych w kościele wiernych.
Członkowie chóru spotykają się systematycznie na cotygodniowych próbach. Ćwiczą z podziałem na głosy - oddzielnie spotykają się osoby śpiewające sopranem, altem, basem i tenorem. Obecnie przygotowują się do śpiewu w czasie Triduum Paschalnego i Wielkanocy. W związku z tym próby odbywają się nawet kilka razy w tygodniu.
Działalność chóru nie ogranicza się wyłącznie do śpiewu podczas liturgii w kościele parafialnym. Grupa ma już na swoim koncie występ w sanktuarium Matki Boskiej Świętorodzinnej w Studziannie, podczas opłatkowego spotkania chórów diecezji radomskiej oraz udział w przeglądzie kolęd i pastorałek. W najbliższym czasie chór zaśpiewa również w sąsiednich parafiach a także w innych diecezjach. Nawiązał również współpracę z młodzieżowym chórem z Holandii. W jej ramach członkowie holenderskiego chóru odwiedzą Opoczno na początku wakacji, a opoczyńscy chórzyści pojadą do Holandii na przełomie sierpnia i września. Grupa planuje też utrwalić swoje występy na płycie. Znalazłyby się na niej głównie pieśni kościelne.
Dotychczas repertuar chóru składał się wyłącznie z pieśni sakralnych. Jednak już wkrótce wzbogaci się on o utwory świeckie. Grupa ćwiczy m.in. hymn Unii Europejskiej i hymn narodowy, z którymi prawdopodobnie będzie występować podczas lokalnych uroczystości.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (662) z dnia 19 Marca 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »