tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Z kolędą w Watykanie

 

Na zaproszenie abpa Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia, w dniach od 17 do 21 grudnia 2009 roku przebywała w Rzymie i w Watykanie grupa jego wiernych przyjaciół i sponsorów dobrych dzieł z diecezji radomskiej, Warszawy i Łodzi, której przewodniczył Zbigniew Gretka, prezes SAP. Po drodze do Watykanu grupa zwiedziła klasztor i cmentarz na Monte Cassino, gdzie mszę celebrował delegat biskupa polowego WP ks. mjr Paweł Piątek.
W sobotę, 19 grudnia, w dniu podpisania przez Benedykta XVI dekretu o heroiczności cnót sług bożych Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki, kolędnicy uczestniczyli w mszy u grobu papieża Polaka, której przewodniczył ks. prałat Paweł Ptasznik z Watykanu. Tego samego dnia podczas wieczerzy wigilijnej połamali się opłatkiem z abp. Zygmuntem Zimowskim wręczając gospodarzowi dary, m.in. ornat z wizerunkiem Matki Bożej. Przekazali też dary dla Benedykta XVI.
W niedzielę wzięli udział w modlitwie Anioł Pański z Benedyktem XVI, po której udali się w ośnieżone góry, do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Mentorelli, na szczycie Guadagnolo (1218 m n.p.m.) w łańcuchu górskim Monti Prenestini. Do tego sanktuarium 31 razy przybywał, jeszcze jako biskup krakowski, Karol Wojtyła. Jako papież kościoła powszechnego Jan Pawel II gościł tam osiem razy, a Benedykt XVI był już w tym miejscu dwa razy. Miejsce urzekające niepowtarzalnym pięknem krajobrazu Alp. Gospodarzami tego sanktuarium są o.o. zmartwychwstańcy z Polski.
W poniedziałek rano, 21 grudnia w Grotach Watykańskich u grobu Jana Pawła mszę pożegnalną dla pielgrzymów odprawił arcybiskup Zygmunt Zimowski, udzielając pasterskiego błogosławieństwa zebranym ich bliskim i znajomym oraz pracownikom i współpracownikom a także ich rodzinom na świąteczne i noworoczne dni.
Grupa zwiedziła też Papieską Radę ds. Służby Zdrowia, gdzie szefowie koncernów, mających zasługi ofiarne w budowie Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu oraz Ośrodka Charytatywnego „Emaus” w Turno k. Białobrzegów Radomskich otrzymali z rąk abp. Zimowskiego najwyższe odznaczenia Rady - medale „Miłosierny samarytanin”. W imieniu odznaczonych podziękował Stanisław Tępiński, życząc gospodarzowi łask bożej dzieciny na odpowiedzialną i zaszczytną pracę u boku Benedykta XVI w posługiwaniu chorym, niewidomym i niesłyszącym całego świata.
Arcybiskup Zygmunt Zimowski prosił o przekazanie swojego błogosławieństwa i najlepszych życzeń wszystkim ludziom dobrego serca, których spotkał przez 7 lat posługi na swojej pasterskiej drodze jako biskup radomski.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 1 (651) z dnia 8 Stycznia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »