Z dedykacją dla drzewiczan

Kajakarstwo górskie

Piotr Szczepański ze srebrnym medalem Mistrzostw Europy Seniorów

Drzewiczanin Piotr Szczepański wspólnie z pochodzącym z Nowego Sącza Marcinem Pochwałą zdobył dwa srebrne medale Mistrzostw Europy Seniorów w slalomie kajakowym. To największy sukces dwójki kanadyjki reprezentującej Krakowski Klub Kajakowy.

Ze względu na wysoki stan Wisły zawody w Krakowie?Tyńcu stały pod dużym znakiem zapytania, jednak ostatecznie doszły do skutku. Obniżenie poziomu wody oraz zmiany w programie regat pozwoliły na rozegranie rywalizacji.
W mistrzostwach wystartowało 223 zawodniczek i zawodników z 24 krajów. Obsada okazała się znakomita. W gronie uczestników byli mistrzowie olimpijscy z Londynu: Francuzka Emilie Fer, Włoch Daniel Molmenti oraz brytyjska osada kanadyjkarzy Tim Baillie ? Etienne Stott.
Po zakończeniu kariery przez Grzegorza Kiljanka LKK Drzewica nie miał w Krakowie swojego zawodnika, jednak drzewiczanie trzymali kciuki za Piotra Szczepańskiego ? wychowanka klubu z Drzewicy. Piotrek od kilku lat pływa w osadzie C?2 wspólnie z Marcinem Pochwałą, reprezentując barwy KKK. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie Polacy wywalczyli piąte miejsce. W Krakowie też należeli do szerokiego grona faworytów, chociaż konkurencję w C?2 mieli bardzo silną, m.in. legendy slalomu kajakowego ? Słowaków Pavola i Petera Hochschornerów ? oraz złotych medalistów z Londynu.
Rywalizację kanadyjek dwójek rozegrano w niedzielę, 9 czerwca. Osada Szczepański ? Pochwała weszła do finału z ósmym czasem, płynąc spokojnie i rozważnie. W przejeździe finałowym postawiła wszystko na jedną kartę. I opłaciło się. Przy gorącym dopingu polskiej publiczności pokonała trasę w czasie 96,25 s bez punktów karnych. Był to drugi rezultat finału, dzięki czemu wywalczyła srebrny medal. Do złota zabrakło tylko 0,92 s.
Mistrzami Europy zostali Francuzi Pierre Labarelle i Nicolas Peschier. Brązowe medale zdobyli Czesi Ondrej Karlovsky i Jakub Jane (97,06 s przy 4 pkt karnych).
Po odebraniu medalu i wywiadach Piotrek od razu podbiegł do licznej grupy fanów z Drzewicy, którzy stawili się nad krakowskim torem. Odebrał gratulacje, podziękował za trzymanie kciuków i stanął do zdjęć.
? Ten medal dedykuję wszystkim kibicom slalomu kajakowego z Drzewicy i okolic. Wasz doping dodał mi skrzydeł. Pozdrowienia dla znajomych i całej mojej rodzinnej miejscowości, szczególnie dla Skały i Szacunku ? powiedział.
A później wziął udział w rywalizacji drużynowej C?2x3, która kończyła krakowskie regaty. Polska drużyna w składzie: Szczepański ? Pochwała, Filip i Andrzej Brzezińscy oraz Dominik Węglarz i Dariusz Chlebek (obie osady AZS AWF Kraków) spisała się na medal, zdobywając srebro. Tym samym Piotrek został podwójnym srebrnym medalistą mistrzostw Europy.
Dodajmy, że osada Szczepański ? Pochwała od stycznia trenuje z czeskim trenerem Frantiskiem Valikiem. Jej najbliższym startem będą regaty Pucharu Świata w walijskim Cardiff Bay (21?23 czerwca).

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (831) z dnia 14 Czerwca 2013r.