tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Z PTTK po Europie

 



Twierdza Golubac


Wycieczka do Serbii przygotowana wspólnie z rzeszowskim oddziałem PTTK odbyła się w dniach 10–15 lipca. Jej uczestnicy, po długiej jeździe autokarem zostali zakwaterowani w motelu 90 km od Belgradu. Stąd codziennie mieli wyjazdy do ciekawych krajoznawczo miejsc. Rzymska osada cesarza Galeriusza Viminacjum, a następnie twierdza Golubac nad Dunajem to pierwsze zwiedzane obiekty. To tutaj, w czasie walk o odbicie zamku z rąk Turków, zginął synny rycerz polski Zawisza Czarny z Garbowa. Jest tu źródełko poświęcone Zawiszy.
Z okien autokaru widzieli parlament, reprezentacyjne ulice stolicy, grobowiec marszałka Tito, pomniki m.in. Nikoli Tesli – dzięki któremu powstały takie urządzenia jak radio, telefon czy telewizja. Zwiedzali trzecią co do wielkości świątynię prawosławną świata, cerkiew św. Sawy, w której wnętrzu może pomieścić się do 8 tys. wiernych. Podczas wędrówki po Belgradzie mieli okazję widzieć przejazd premiera Turcji, który przyjechał do Serbii z wizytą dyplomatyczną. Katedra prawosławna, pałac patriarchy, dwór księżnej Ljubicy i kawiarnia w stylu bałkańskim „Znak zapytania” to następne zabytki na które zwróciła uwagę przewodniczka. W drodze powrotnej zawitali na wzgórza Avala, gdzie usytuowano grób nieznanego żołnierza. Jeden z dni poświęcony był m.in. zwiedzaniu królewskiej siedziby dynastii rodu Karadziordziewiczów w Topoli. Dużą grupę zabytków zwiedzanych w Serbii były monastyry – klasztory prawosławne. Często zakładano je w głębokich górach, aby trudno było je odnaleźć, w latach gdy ziemię serbskie zajęte były przez Turków. Stanowiły one ośrodki kultu religijnego i kultury, pełniąc ogromna rolę dla serbskiej tożsamości narodowej. Jeden z nich monastyr Manasija, uważany za najatrakcyjniejszy wśród serbskich klasztorów otaczają potężne mury obronne, powstałe z obawy przed tureckim atakiem. Klasztor powstał 20 lat po bitwie na Kosowym Polu (XV w.) i stał się ośrodkiem kultury i sztuki serbskiej, znanym również poza granicami kraju.
Degustacja win serbskich i wieczór bałkański, spożywanie dań kuchni serbskiej dały też możliwość bliższego poznania tego kraju. W trakcie imprezy wręczono odznaki „Znam kraje Europy”: Tatianie Kotylak, Bożenie Buczko, Renacie Leśniewskiej, Annie Szcześniak i Grzegorzowi Juszczykowi. Aby ją zdobyć musieli zwiedzić z PTTK w Żarnowie co najmniej pięć krajów europejskich. A za rok planowana jest następna dłuższa wycieczka zagraniczna do Paryża i zamków nad Loarą.


Włodzimierz Szafiński   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 30 (681) z dnia 30 Lipca 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »