tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 ZUS zaświadczy od razu

 
Nie zalegasz?

Zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek wydawane od ręki? Teraz to już możliwe. Oddział ZUS w Tomaszowie Maz. oraz Inspektoraty w Bełchatowie, Opocznie, Piotrkowie Tryb., Radomsku i Skierniewicach mogą drukować takie dokumenty bezpośrednio w salach obsługi klientów.
To kolejne z serii ułatwień dla przedsiębiorców, które w ostatnim czasie wprowadził ZUS. Zaświadczenia o niezaleganiu – potrzebne np. do udziału w przetargach – dotychczas wydawane były w ciągu siedmiu dni roboczych. Ale od końca kwietnia nie trzeba czekać tak długo.
Płatnicy, którzy na koncie w ZUS nie mają żadnych zaległości lub błędów, ani nie toczy się w stosunku do nich żadne postępowanie wyjaśniające, mogą otrzymać zaświadczenie niemal natychmiast – w ciągu 15 minut od złożenia wniosku.
Ale uwaga! W przypadku spraw wymagających wyjaśnienia, zachowany jest dotychczasowy tryb wydawania zaświadczeń. W takim przypadku ZUS musi dokładnie zweryfikować dane na koncie płatnika i może to zająć kilka dni. Trzeba też pamiętać, że w przypadku ujawnienia zaległości lub błędów wymagających korekty danych na koncie – ZUS wyda decyzję o odmowie wydania zaświadczenia o niezaleganiu.
Warto zwrócić uwagę, aby osoba, która składa wniosek o wydanie zaświadczenia w imieniu płatnika (np. jeden z zatrudnionych pracowników), miała przy sobie upoważnienie do odbioru gotowego dokumentu. Jeśli zaświadczenie zechce odebrać osoba nieupoważniona, pracownik ZUS odmówi jego wydania. Oczywiście upoważnienia nie potrzebuje płatnik, który odbiera zaświadczenie osobiście.
Przypominamy także, że wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek ubezpieczeniowych można złożyć w ZUS przez Internet, korzystając z Elektronicznego Urzędu Podawczego (http://eup.zus.pl). Samego zaświadczenia ZUS nie odeśle jednak tą samą drogą – może ono być wydane wyłącznie w formie papierowej. Przy składaniu wniosku płatnik może poprosić o wysłanie dokumentu pocztą na wskazany adres lub umówić się na odbiór w placówce Zakładu.


rz.p.   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 20 (671) z dnia 21 Maja 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »