tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Włośnica wciąż groźna

 
Sanepid ostrzega

W województwie dolnośląskim dwanaście osób zaraziło się włośnicą w wyniku zjedzenia zakażonej przez pasożyty kiełbasy z dzika. Pacjenci przebywają w jednym z poznańskich szpitali. Chorzy sami zgłosili się do lekarza po pomoc, po tym jak pojawiły się pierwsze objawy choroby – gorączka, biegunka i obrzęk twarzy.
Włośnica jest odzwierzęcą chorobą inwazyjną. Jej źródłem są larwy, a przejściowo także dojrzałe postacie włośnia. Człowiek zaraża się włośnicą jedząc surową lub niedogotowaną, zakażoną nicieniami lub ich larwami wieprzowinę lub dziczyznę, a także jedząc wędliny wędzone w zbyt niskiej temperaturze. Te niewielkie nicienie zagnieżdżają się w jelicie cienkim, tam dojrzewają i rodzą nowe larwy drugiej generacji. Larwy te przenikają do naczyń krwionośnych i wraz z krwią przenoszone są do serca i płuc, a następnie przez system krążenia dużego mogą przenikać do wszystkich narządów i tkanek. Jednak na stałe włośnie osiedlają się tylko w mięśniach szkieletowych poprzecznie prążkowanych. Larwy, które wniknęły do komórek mięśniowych skręcają się spiralnie i przebudowują je tak, że mogą w nich pozostać żywe nawet przez kilkanaście lat. Na przebieg włośnicy ma wpływ: liczba spożytych larw, ilość alkoholu spożytego podczas konsumpcji zakażonego mięsa, gatunek pasożyta i podatność osobnicza. Objawy mogą wystąpić od 1 do 4 tygodni od spożycia zakażonego mięsa. Inwazje mogą mieć różny przebieg – poczynając od bezobjawowych i lekkich poprzez średnio–ciężkie do ciężkich.
Ostry okres choroby u większości zakażonych objawia się uczuciem rozbicia, dreszczami, bólami głowy, potami i gorączką. Objawem charakterystycznym choroby są symetryczne obrzęki powiek i tkanek oczodołowych, bóle mięśni i astenia. Mogą także występować zawroty głowy, bóle brzucha, nudności. Rzadziej spotykane są biegunki i wynaczynienia do spojówek oka, błon śluzowych jamy ustnej oraz łożysk podpaznokciowych. Chorzy skarżą się na bóle mięśni karku, tułowia oraz kończyn czasami też żwaczy. W ciężkich przypadkach dołączają się objawy ze strony układów oddechowego i krążenia, a także ośrodkowego układu nerwowego.
W zapobieganiu zakażeniom podstawową rolę odgrywa kontrola i eliminowanie mięsa zawierającego larwy włośni. W Polsce obowiązuje poubojowe badanie mięsa świń i dzików, niedźwiedzi w kierunku larw Trichinella. Mięso przed spożyciem powinno być poddane obróbce termicznej, zapewniającej odpowiednią temperaturą wewnątrz przetwarzanego produktu mięsnego. Wskaźnikiem dostatecznego ugotowania mięsa jest pojawiający się po nakłuciu klarowny płyn, bez krwistego podbarwienia, oraz widoczna na całej powierzchni przekroju, szaro–biała barwa włókien mięśniowych.
Zamrażanie i gotowanie mięsa niszczy larwy włośnia. W celu zabicia larw włośnia wieprzowina powinna być przechowywana w temp. –5 st. C przez 20 dni, w temp. –20 st. C przez 10 dni lub w –25 st. C przez 6 dni. Również wędzenie, solenie i suszenie mięsa nie zabija larw.
Konsument powinien zwrócić uwagę, aby kupować mięso tylko ze źródeł, w których zapewniona jest kontrola weterynaryjna na obecność tego pasożyta. Nie spożywać mięsa (dziczyzny) nie badanego.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (709) z dnia 11 Lutego 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »