tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Wzruszająca wieczerza wigilijna

 
W sobotę, 18 grudnia na wspólnej wigilii w szkole podstawowej spotkały się osoby samotne i potrzebujące oraz rodziny ofiar tragicznego wypadku samochodowego pod Nowym MiastemRodziny połamały się opłatkiem


Opłatek z przesłaniem, organizowany przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Miejsko–Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przy wydatnej pomocy Parafialnego Zespołu Caritas w Drzewicy, odbył się już po raz szósty. W tym roku spotkanie miało wymiar szczególny. Zostało połączone z wigilią dla rodzin ofiar tragicznego wypadku samochodowego pod Nowym Miastem. Inicjatywa wyszła od Caritasu diecezji radomskiej, który sfinansował wieczerzę, a od dwóch miesięcy niesie szeroką pomoc rodzinom ofiar.
W uroczystości wzięło udział kilkadziesiąt osób. Wśród zaproszonych gości byli m.in. zastępca dyrektora radomskiej Caritas, ks. Robert Kowalski, przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Maria Teresa Nowakowska i burmistrz Janusz Reszelewski. Wszystkich powitała przewodnicząca koła PZERiI Zofia Sadowska. W swoim wystąpieniu podziękowała szefowi Parafialnego Zespołu Caritas Andrzejowi Regule za pomoc w dowozie osób, które same nie byłyby w stanie dotrzeć na spotkania.
Część liturgiczną poprowadził proboszcz parafii w Drzewicy, ks. Adam Płuciennik. Podkreślił, że tradycyjne wigilie z jednej strony wiążą się z obecnością bliskich nam osób, z drugiej jednak mają to do siebie, że wyciskają łzy, kiedy przy stole zabraknie kogoś z rodziny. Tym bardziej, kiedy bliscy odchodzą tak niespodziewanie.
W podobnym tonie wypowiedział się burmistrz. – W tym roku w wielu rodzinach w naszej gminie puste miejsce przy wigilijnym stole będzie symbolem nie tylko oczekiwania, ale również nagłego odejścia – zaznaczył. Życzył rodzinom ofiar, by tegoroczne Boże Narodzenie mimo wszystko było ciepłe i rodzinne, by opłakujący swoich bliskich znaleźli siłę na kolejne lata.
Życzenia złożyli również Maria Nowakowska, w imieniu wszystkich pracowników i wolontariuszy diecezjalnej Caritas ks. Robert Kowalski oraz Andrzej Reguła. Najbardziej wzruszającym momentem było przemówienie Krystyny Madzio, która w październikowym wypadku straciła córkę i wnuczka. Ze łzami w oczach podziękowała za pomoc, jaką otrzymują rodziny, i życzyła wszystkim zdrowych świąt.
Jak tradycja nakazuje uczestnicy spotkania połamali się opłatkiem a potem zasiedli do wspólnej wieczerzy wigilijnej. Nie zabrakło tradycyjnych postnych potraw i oczywiście kolęd, wykonywanych m.in. przez młodzież z Ośrodka Kultury. Spotkanie trwało kilka godzin.
Dodajmy, że w trakcie wieczerzy ks. Kowalski obdarował członków rodzin świątecznymi paczkami. Była to kolejna część pomocy, jaką radomska Caritas otoczyła bliskich ofiar wypadku. – Wsparcie ma charakter długofalowy – zaznacza Andrzej Reguła dodając, że rodziny mogą liczyć na dużą pomoc materialną. O jej formie zadecydowały wywiady środowiskowe, dzięki którym ustalono najważniejsze potrzeby. Caritas kupiła m.in. opał na zimę (prawie 30 ton węgla), sprzęt AGD, armaturę łazienkową, zrefundowała leki oraz przyznała stypendia dla osieroconych dzieci. Udzielana pomoc pochodzi z wpłat na specjalne konto i z ogólnopolskiej akcji SMS–owej zorganizowanej przez Caritas Polska.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 52 (703) z dnia 23 Grudnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »