tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Wzdłuż Pilicy

 Skansn rzeki Pilicy, na pierwszym planie Andrzej Kobalczyk


Od 16 lat turyści z żarnowskiego oddziału PTTK poznają atrakcje turystyczne związane z rzeką Pilicą podczas rajdów pieszych pod nazwą "Brzegiem Pilicy". Dobrym duchem imprezy jest od lat dyrektor Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim, Andrzej Kobalczyk. Zakochany w Pilicy gromadzi od wielu lat eksponaty związane z rzeką i pięknie je prezentuje w skansenie. Do tego też wyjątkowego miejsca zmierzały 25 maja dzieci i młodzież zrzeszone w szkolnych kołach i klubach z terenu działania oddziału PTTK w Żarnowie. Były to drużyny przy SP w Aleksandrowie, Białaczowie, Miedznej Drewnianej, Petrykozach, Skotnikach i Żarnowie oraz drużyny z gimnazjów w Przedborza i Żarnowa a także z Ośrodka Szkolno?Wychowawczego w Radomsku. Rajd rozpoczął się w Smardzewicach, gdzie uczestnicy zwiedzili kościół św. Anny będący fragmentem zespołu klasztoru franciszkanów z końca XVII w. Następnie 134?osobowa grupa rajdowiczów skierowała swe kroki w pobliże kopalni piasku kwarcowego używanego w przemyśle szklarskim ? "Biała Góra". Widok wyrobiska przedstawiał się niezwykle malowniczo, bowiem niebieskoturkusowa woda wypełniająca miejsca po wydobyciu pięknie harmonizowała z otaczającą zielenią i białością piasku.
Kolejnym punktem wędrówki były małe groty, podobnie jak groty nagórzyckie zbudowane z piaskowca. Dużą atrakcją przyrodniczą jest rezerwat Niebieskie Źródła, przy którym turyści zatrzymali się nieco dłużej podziwiając zjawiska krasowe oraz pływające tu kaczki i łabędzie.
Najwięcej emocji dostarczył piechurom Skansen Rzeki Pilicy z jego niezwykłymi eksponatami, szczególnie tymi, które wydobyto z dna rzeki, jak chociażby poniemiecki ciągnik artyleryjski zwany tu "Lufcikiem". Na turystów czekał konkurs "Co wiesz o Pilicy", którego uczestnicy otrzymali upominki ufundowane przez Wydział Strategii i Rozwoju Miasta w Tomaszowie Mazowieckim. Pyszne bułeczki przekazała cukiernia Mazurek a napoje skansen. Najlepszymi znawcami zagadnień związanych z Pilicą okazali się Kamil Poborski z Przedborza, Mateusz Łukasik i Kamil Gorzałczyński ? obaj z Białaczowa, czwarte miejsce przypadło Mateuszowi Kubiszewskiemu z Żarnowa. Gadżetami wyróżniono opiekunów w podziękowaniu za opiekę nad dziećmi i młodzieżą podczas rajdu. XVI Rajd "Brzegiem Pilicy" był okazją do wręczenia pamiątkowego pucharu od oddziału PTTK w Żarnowie dyrektorowia Skansenu Rzeki Pilicy w uznaniu wieloletnich zasług we współorganizacji tej imprezy. W końcowej fazie spotkania w skansenie wręczono zdobyte uprzednio odznaki turystyki pieszej: popularną otrzymał Michał Zimny ze Skotnik, srebrne "Siedmiomilowe buty" zostały przekazane Monice Błaszczyk i Aleksandrze Szpoton z Petrykóz. Przyjęto nowych członków do PTTK: Weronikę Koskę, Paulinę Lizińczyk i Macieja Jadowskiego z Przedborza, Paulinę Jabłońską z Miedznej Drewnianej i Erwina Miśkiewicza z Żarnowa. Jak zawsze wszyscy uczestnicy wyjechali do domu z kolejną odznaką rajdową a drużyny z pamiątkowymi dyplomami.


Włodzimierz Szafiński   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 22 (829) z dnia 31 Maja 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »