tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Finanse

 Wyższe odszkodowania

 

Osoby, które uległy wypadkowi przy pracy lub chorobie zawodowej od kwietnia otrzymają wyższe jednorazowe odszkodowanie. W okresie od 1 kwietnia do 31 marca 2014 roku odszkodowanie za 1% stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu będzie wynosiło 704 zł. Do tej pory było to 680 zł. Nowe kwoty zostały określone w obwieszczeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 8 marca 2013 roku.
Jednorazowe odszkodowanie przysługuje ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Za stały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu nie rokujące poprawy, a za długotrwały uszczerbek na zdrowiu ? naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający 6 miesięcy, mogące ulec poprawie. Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.
Kwota jednorazowego odszkodowania stanowi 20% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku, ogłaszanego dla celów emerytalnych ? za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Zmienia się ona co roku. Nowe stawki obowiązują od 1 kwietnia do końca marca roku następnego.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 14 (821) z dnia 5 Kwietnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »