tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Sprzedam mieszkanie 67 m2, tel. 603 063 ...
czytaj dalej »

Firma MATA-DACH Mateusz Łaski
oferuję ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Żarnów

 Wystawa malarska w Żarnowie

 

Podczas podsumowania „Roku Dzieci i Młodzieży w PTTK” w Urzędzie Gminy w Żarnowie można było zobaczyć fragment kolekcji malarskiej opoczyńskiego muzeum.
Wystawa pt. „Polski strój ludowy w malarstwie Marii Wąsowicz-Sopoćko” prezentuje 36 obrazów. Wśród niezwykle dokładnych i barwnych prac można odnaleźć stroje z Mazowsza, Łowicza, Śląska, Podhala, a także z regionu lubelskiego. Największe zainteresowanie budzą oczywiście stroje opoczyńskie. Maria Wąsowicz-Sopoćko na trwałe zapisała się w dziejach malarstwa i szkolnictwa jako akwarelistka, wykładowczyni oraz dekoratorka. Swoją twórczość malarską bardzo silnie związała z etnografią. Nie dziwi więc, że uchodzi za portrecistkę wsi polskiej.
Urodziła się w Warszawie 1 października 1896 roku. Spośród wszystkich rodzajów malarstwa wybrała akwarelistykę. Malowała przede wszystkim typy ludowe, rzadziej budynki mieszkalne i gospodarcze.
Muzeum Regionalne w Opocznie posiada bodaj największy zbiór akwarel jednego artysty. Liczy on ponad 300 sztuk, które autorka przekazała muzeum, aby współczesne i przyszłe pokolenie mogło poznać strój i życie wsi.
W dowód zasług dla kultury polskiej artystka została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Zmarła 27 lipca 1987 roku w Warszawie.
Wystawa będzie czynna do 31 stycznia.


hyd   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 2 (652) z dnia 15 Stycznia 2010r.
W dziale Żarnów dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »