tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
SPRZEDAM (bez pośredników) nowy dom w Miedznej ...
czytaj dalej »

SPRZEDAM mieszkanie czteropokojowe, po generalnym ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 Wystarczy PESEL

 
Od 1 stycznia zmieniają się zasady weryfikowania prawa do świadczeń zdrowotnych. Sprawdzanie uprawnień pacjentów do bezpłatnego leczenia będzie się odbywało elektronicznie. W przychodniach i szpitalach wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty


Właśnie wchodzi w życie ustawa z 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Pacjenci będą sprawdzani przed każdą wizytą u lekarza za pomocą specjalnego systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ).
Do systemu przystąpiło 89 proc. przychodni i szpitali. Chorzy, którzy skorzystają z pomocy medycznej w tych placówkach, nie będą musieli potwierdzać prawa do bezpłatnego leczenia, np. za pomocą druku RMUA. Wystarczy dowód osobisty z numerem PESEL. Na jego podstawie rejestratorka połączy się online z systemem eWUŚ. Jeżeli chory jest uprawniony do świadczeń, na ekranie komputera w przychodni zapali się zielone światło. Wyświetlenie się danych chorego na czerwono będzie oznaczać, że nie jest on ubezpieczony albo nie figuruje w bazie NFZ.
Czerwone światło zapala się w gabinetach lekarzy testujących system najczęściej w przypadku uczącej się i studiującej młodzieży oraz niepracujących małżonków. Osoby te, chociaż przysługuje im prawo do ubezpieczenia, nie zostały odpowiednio do niego zgłoszone przez rodziców lub współmałżonków.
Jeżeli pacjent ma pewność, że przysługuje mu prawo do bezpłatnych świadczeń, choć system NFZ tego nie potwierdził, będzie mógł złożyć oświadczenie. Ministerstwo Zdrowia przygotowało dwa jego wzory: osobny dla pacjenta, inny dla opiekuna, np. rodzica dziecka. Zdaniem niektórych ekspertów pacjenci, wypełniając ten dokument, mogą mieć jednak problemy, np. ze wskazaniem podstawy prawa do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej. Dodatkową komplikacją jest to, że system wystartuje w okresie wzmożonych infekcji, kiedy w przychodniach na wizytę u lekarza czekają tłumy. W efekcie obowiązek weryfikacji uprawnień każdego pacjenta, którego dane wyświetlą się na czerwono, zamiast skrócić czas oczekiwania na wizytę, jeszcze ją wydłuży.
Za złożenie oświadczenia niezgodnego z prawdą pacjentom grożą sankcje finansowe. Poniosą koszty leczenia, jeżeli skorzystali z niego bezprawnie. Przypadki takich wyłudzeń nie należą do rzadkości. Do października 2012 r. przychodnie i szpitale udzieliły ponad 23 tys. świadczeń osobom, które nie były do nich uprawnione.
Prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych mają osoby ubezpieczone, zatrudnione na umowę o pracę lub umowę?zlecenie, emeryci i renciści, rolnicy, przedsiębiorcy, bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy, osoby ubezpieczone dobrowolnie oraz zgłoszeni do ubezpieczenia członkowie rodzin osoby ubezpieczonej. Ponadto należy się dzieciom, kobietom w okresie ciąży, porodu i połogu i osobom uprawnionym do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej, które mają decyzję wójta (burmistrza, prezydenta). Prawo do świadczeń przysługuje w okresie 30 dni od wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia (np. rozwiązania umowy o pracę), 6 miesięcy od zakończenia nauki w szkole ponadgimnazjalnej oraz 4 miesięcy od zakończenia studiów wyższych.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 1 (808) z dnia 4 Stycznia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »