W ramach realizacji projektów ekologicznych refundowanych przez WFOŚiGW w Łodzi, we współpracy ze Starostwem Powiatowym, nauczyciele Zespołu Szkół Zawodowych w Żarnowie zorganizowali dwudniową wycieczkę.
20?21 października trzydzieścioro siedmioro uczniów z ZSZ w Żarnowie oraz z Gimnazjum (oddział w Klewie) uczestniczyło w wycieczce ? podróży do wnętrza Ziemi. Najważniejszym punktem programu było zwiedzanie Kopalni Soli w Kłodawie, poznanie pracy i metod pozyskiwania soli w kopalni głębinowej oraz jej wpływ na środowisko przyrodnicze.
Na miejscu uczestnicy wpisali się do księgi zjazdów do kopalni i zaczęli ciekawą podróż z małym dreszczykiem. Grupa otrzymała latarki, następnie w grupach 10?osobowych weszli do szybów windowych i zjechali, bagatela z prędkością 6 m/s na głębokość 600 m pod ziemię. Taki zjazd pozostawił niesamowite wrażenia. Program zwiedzania obejmował prelekcję o historii złóż kłodawskich, przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi ? opiekunki górników solnych, zwiedzanie wyeksploatowanych komór solnych. Wycieczkowicze mieli możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego. I choć temperatura na tej głębokości wynosiła ponad 20 oC, to obejrzeli grotę hrabiego Drakuli oraz salę koncertową, w której w 2007 roku Filharmonia Kaliska zagrała ?Cztery pory roku? Vivaldiego i tym samym wpisała się do Księgi Rekordów Guinnessa ? jedyny do tej pory taki koncert na takiej głębokości. Na zakończenie podróży do wnętrza Ziemi każdy z uczestników mógł wybrać dla siebie bryłę soli, każdy otrzymał ponadto po kilogramie soli kłodawskiej jodowanej.
Z bagażem przeżyć uczestnicy wycieczki udali się do Tumu ? archikolegiaty romańskiej, o której bardzo ciekawie opowiadał proboszcz ks. Paweł Olszewski. Pokazał młodzieży bardzo tajemnicze miejsca kolegiaty, mówił o systemie spowiadania trędowatych. Ksiądz Paweł przepytał młodzież z historii, a uczniów klasy obsługi turystycznej ze stylów architektonicznych.
Tego samego dnia zajechali również do Piątku ? geometrycznego środka Polski, gdzie zrobili sobie wspólną fotografię. Wieczorem niesamowitą frajdą była relaksacyjna kąpiel w basenach termalnych w Uniejowie.
Drugiego dnia zwiedzali Geotermę w Uniejowie, w której przewodnik wyjaśnił zasady pozyskiwania i przetwarzania wód termalnych.
W drodze powrotnej wstąpili do Koła niedaleko Sulejowa, gdzie znajduje się Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt przy Nadleśnictwie Piotrków. Opiekun tego azylu, Paweł Kowalski w bardzo żywiołowy i dowcipny sposób opowiadał o lesie, zwierzętach i wzajemnych zależnościach lasu i zwierząt. Można było podziwiać i obserwować: dziki, łanie, puchacza, myszołowa a także pogłaskać osła i kozy. I tak oto cali i zdrowi, z mnóstwem wrażeń wrócili do Żarnowa. Teraz przeglądają ciekawe fotografie i wracają wspomnieniami do minionych dni.
|