tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Wymowna lekcja historii

 
„Mogiłami jest znaczona historia Polski… Takiej mogiły jeszcze nie było…” – pod takim hasłem 8 i 9 kwietnia w Zespole Szkół Samorządowych w Prymusowej Woli odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem 70. rocznicy zbrodni katyńskiej

Podczas uroczystości uczniowie mogli obejrzeć wystawę wypożyczonych z Muzeum Regionalnego w Piotrkowie Trybunalskim tablic ukazujących historię mordu katyńskiego. Z ogromnym zainteresowaniem oglądano materiały i mapy dotyczące układów niemiecko–radzieckich z 1939 roku, atak ZSRR na Polskę 17 września, dokumenty z rozkazem wymordowania polskich jeńców, odkrycie zbiorowych mogił w 1943 roku, pamiątki wydobyte z dołów śmierci, fotografie ofiar, gazety i ulotki z okresu wojny opisujące zbrodnię w Katyniu, oświadczenie Rosjan z roku 1990, w którym przyznali się do wymordowania polskich oficerów i zdjęcia uroczystości organizowanych ku pamięci Polaków w Katyniu, Charkowie i Miednoje aż po 2008 rok.
Wystawie towarzyszyły wyłożone książki, broszury, notatki prasowe opisujące miejsca kaźni Polaków w ZSRR, również z zainteresowaniem przeglądane przez młodzież. Te cenne materiały pozyskaliśmy dzięki pomocy Czesława Oryńskiego – członka Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Piotrkowie Trybunalskim.
9 kwietnia uczniowie przygotowali uroczysty apel. Recytowane wiersze, przytoczone słowa Jana Pawła II do Rodzin Katyńskich, uczczenie minutą ciszy pamięci ofiar stalinowskich zbrodni: żołnierzy, policjantów i strażaków pochodzących z terenu gminy Sławno bardzo wzruszyły. Uroczystość przygotowana przez Justynę Kaczmarek i Iwonę Oryńską stała się niezwykle wymowną, niezapomnianą lekcją historii.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 15 (666) z dnia 16 Kwietnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »