W Teatrze Starym w Krakowie
Projekt „Każdy może zostać aktorem” - edukacja teatralna dzieci i młodzieży alternatywą na nudę i szansą na rozwijanie talentów i kultywowanie tradycji, opiewający na kwotę 35.401,30 zł, rozpoczął się 27 kwietnia. W działaniach ujętych w programie uczestniczyło ok. 400 dzieci i młodzieży z terenu gminy Paradyż. Celem programu było upowszechnienie wiedzy o teatrze oraz uświadomienie dzieciom i młodzieży jak złożoną dziedziną sztuki jest teatr i jaką rolę odgrywa w nim aktor, kostium, scenografia i światło. Dzieci i młodzież brali udział w sześciu wyjazdach do teatrów: Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu na sztukę „Ferdydurke”, Narodowego Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie na przedstawienie „Starosta Kaniowski”, Muzycznego „Roma” w Warszawie na spektakl „Upiór w operze, Lalki i Aktora „Pinokio” w Łodzi na spektakl „Konik Garbusek”, do „Bagateli” na przedstawienie „Całe życie głupi”, teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach na spektakl „Córka króla smoków”.
Ponadto grupa uczniów gimnazjum brała udział w przedstawieniu przygotowanym przez alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Dzieci i młodzież przy okazji wyjazdów do teatrów zwiedzali obiekty kulturalne i historyczne. Zorganizowane zostały warsztaty teatralne i aktorskie dla członków szkolnych teatrów działających w szkole podstawowej i gimnazjum. Dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Paradyż przeprowadzono warsztaty „Pasja” w kościele parafialnym w Paradyżu, w których uczestniczyło ok. 400 osób.
W celu integracji środowiskowej mieszkańców gminy Paradyż zorganizowane zostały dwie imprezy: „Święto rodziny” i „Poranek poetycki” z okazji 20 rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku.
Odbiorcami i uczestnikami tych imprez byli mieszkańcy gminy Paradyż: rodzice, dziadkowie, członkowie rodzin i znajomi dzieci i młodzieży oraz przedstawiciele lokalnych instytucji: Urzędu Gminy, Komisariatu Policji, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Ośrodka Zdrowia - w sumie ok. 200 osób. Podczas tych imprez dzieci i młodzież zrzeszeni w kołach teatralnych działających w szkołach zaprezentowali licznie zebranej publiczności przedstawienia teatralne. Przeprowadzone zostały również konkurs plastyczny pt. „Projektujemy plakaty, dekoracje i kostiumy teatralne” oraz Przegląd lokalnych dziecięcych i młodzieżowych formacji teatralnych.
Efektami realizacji projektu są zdjęcia wydane na płytach CD w ilości 50 sztuk, które zostały rozesłane do lokalnych odbiorców i uczestników programu. W rezultacie prowadzonych działań ujętych w projekcie wzrósł poziom zdolności teatralnych i aktorskich dzieci i młodzieży. Uczestnicy mieli możliwość konstruktywnego i ciekawego spędzania wolnego czasu poprzez wyjazdy do teatrów i innych instytucji kulturalnych oraz podczas prób przygotowujących do prezentacji własnych przedstawień. Organizowane imprezy środowiskowe wpłynęły na podniesienie poziomu integracji, nawiązane zostały nowe kontakty i znajomości rówieśnicze.
Realizacja podobnych usług będzie kontynuowana w przyszłości. Dzięki zakupionym środkom trwałym w postaci mikrofonów bezprzewodowych, cyfrowej kamery wideo i aparatu fotograficznego oraz przeprowadzonym pracom remontowo-modernizacyjnym sceny w sali gimnastycznej w szkole podstawowej (m.in. wymieniono oświetlenie, zainstalowano reflektory sceniczne) zostały stworzone właściwe warunki do funkcjonowania kół teatralnych w Zespole Szkół Samorządowych: Koła Młodego Aktora w gimnazjum i koła „Bawimy się w teatr” w szkole podstawowej. Środki finansowe na organizowanie podobnej działalności będą pozyskiwane w miarę możliwości z Urzędu Gminy w Paradyżu, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i od innych instytucji i firm działających na terenie gminy Paradyż.
|